SON HABERLER :
Bakanlıktan stadyuma 12 milyonluk yatırım Şiddet görmeden yaşamak istiyoruz Antalya’da kadın olmak ve Antalya için öneriler… Çoban Kader'in hayali milli takım forması Büyükşehir Finike'de sulama kanalları etrafına duvar örüyor
Kaleiçi sakin!
Antalya Ekspres

Kaleiçi tarihinin en sakin günlerini yaşayan bir yer oldu, Mart 2020’den bu yana! Hele hele 2021’e sayılı günlerin kaldığı şu günlerde; bu sakinlik iyice arttı. Yasaklarla dolu bir yaşam biçimine bürününce; bundan Kaleiçi de nasibin aldı! Seyahat eden, gezen ya da çalışan insanlar; Covıd-19 salgını bulaşmasın diye sınıflandırıldılar! Gençler ve 65 yaş üstü olanlar “izole” edildiler. Yani, tüm gün evde kalıp dışarı çıkmaları yasaklandılar. Daha sonra gevşetilen ve geçtiğimiz haftalarda tekrar bir “önlem” olarak tekrar sıklaştırılan bu uygulamalara bir de “Cumartesi ve Pazar” günleri hiç dışarı çıkmamalar eklendi!

ANTALYA

Dünyanın sayılı tarihi ve doğal güzelliklerine sahip olan bir şehir; bu uygulamalarla adeta cezalandırıldı! Aslında buna “ceza” demek belki doğru değil ama peki ney? Bu “Covıd-19” nasıl bir “salgın” ki; adı geçen her yerde hastalıklar ve ölümlerin ardı arkası gelmiyor? “Tıp” bilimi 21. Asırda bu salgın karşısında “aciz” kalıyor ve bu hastalığın önleyemiyorlar! Bunda ülkelerin hepsinde hâkim olan korku ”savaş” olduğundan; tüm milli gelirlerini “körü körüne” silaha yatırmaları; eğitime, öğretime, sağlığa ve “tıp” bilimine yatırım yapmamaları en büyük nedendir bence! Haydi, tüm dünya ülkeleri; canlanın biraz! Tıp insanlarınızı teşvik edin. Geç de olsa ödüller verin! “Önleyin bu hastalığı” deyin. İnsanlar hastalanmasın ve ölmesin! Hayat normal eski haline dönsün. Turist olsun insanlar dünyayı gezsinler; yaşamın tadını çıkarsınlar. Birbirlerini tanısınlar, sevsinler ve saysınlar. Otelci, motelci turizm adına kimler varsa hepsi “ekmek parası” kazanmaya devam etsinler. Devlete yük değil “katkı” versinler. Kazandıkları dövizlerle, ödedikleri vergilerle daha iyi olmaz mı? Antalya ve Kaleiçi geçen senelere göre “en kötü bir sezon” yaşadı ve yaşıyor da! Ne zamana kadar sürecek bu sıkıntı bilemiyoruz ama AŞI ve alınan önlemlerle Mart ayına kadar sürebilir diye umuyoruz!

“KALEİÇİ BEYAZ”

“Akşamları sokaklar kedilere kaldı” diyor bir esnaf arkadaşım sohbetinde bana! Hâlbuki mevsim şartlarına göre gündüz pek dışarı çıkamayanlar akşam serinliğinde Antalya merkeze iner ve oradan da mutlaka Kaleiçi’nde bir dolaşırlardı. Dinlenmek ya da sohbet için barlarda, kafelerde otururlardı. İşte bu “yasaklar” yüzünden gece olmadan sokaklar boşalıyor! “İn-cin top oynuyor” turistlerin yerine o güzelim sokaklarda. Yat limanı boş! Oteller, pansiyonlar boş! Hediyelikçiler ve lokantalar da siftahsız; “aç/kapat” yapıyorlar! “Kaleiçi sakin” diyoruz gerçekten de öyle! “Covıd-19” salgının hiç görülmediği bir “alan” olarak görüyor “kırmızılı” salgın haritalarına bakanlar! İşte bu sakinliğin en sevindirici tarafı da bu. İnşallah en kısa zaman da tüm Antalya ve Türkiye; hatta tüm dünya bu virüsten kurtulup “beyaz” bir renge bürünür!

İNSANLIK BUNALDI

Bu salgın nedeniyle tüm ülkelerin insanları maddi ve manevi bunalımlara girdiler. Eğer 2021 yılında; bu hastalık önlenmiş olarak girilir ise; sezon başında Türkiye ve Antalya/Kaleiçi dâhil olmak üzere tüm dünyada bir “turizm patlaması” olacak demektir. “ESPRİ” İnanın ben de sizler gibi aylardır bu ”salgın” nedeniyle bunaldım kaldım. Kaleiçi’ni ve atölyemi özledim. Turistlerle olan diyaloglarımı özledim. 65 yaş üstü izolesi olmak sıktı. Çok komik ama eşim Türk olmasına rağmen ben onunla; bir turistle Almanca, İngilizce veya Fransızca konuşuyorum istemeden! “Vielen Dank“ „Tschüss“ “Covıd-19 go home”

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres