SON HABERLER :
Alanyaspor-Denizlispor: 3-2 CHP Antalya İl Başkanı Bayar görevden alındı Antalya'da otelde korona virüs tedbirleri unutuldu      Ekipler kaçak avcılara göz açtırmıyor  Başkan Böcek aylar sonra ilk kez mecliste
Nerede  “o” Kaleiçi suları?
Antalya Ekspres

“Küresel Isınmaya etki eden iki ana etken; petrol ve kömürdür. İklim değişikliklerinin; korkunç sıcaklık artışları, fırtına sayılarında yükseliş, sıcak hava dalgaları ve diğer sıra dışı hava olaylarına neden olduğu bilinmektedir.”

***

Bizleri bugün ve yarın aşırı bir kuraklık beklemektedir. Kuraklık demek; yiyecek ve su kıtlığı demektir.

Çok geç olmadan “su” adı geçen her konuda derinlemesine araştırmalar yapıp; korunması ve tüketilmesi, önemsenmesi gerekmektedir.

İnsan, hayvan, bitki ve endüstrinin kanı; sudur.

Birçok ülkede bu konularda çok ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Maalesef Türkiye’mizde geçen sene ve bu sene; yağmurların ve karın zamanında yağmaması veya çok az yağması idarecilerimizde bir panik hali yaratmıştır.

Umarız bu durum; devamlı olur.

Yerüstü ve yer altı sularının kirletilmesi; ya da aşırı tüketilmesi doğanın ayrıca dengesini bozmaya başlamıştır.

ESKİDEN

Sularımız daha boldu. Önlerinde ne “bent” ne de “baraj” vardı. Gürül gürül akarlardı. Antalya’nın her yerinde arıklarla sular mahallelere, evlerin içine kadar akıtılırdı.

Denizden falezlere bakanlar; oradan şelaleler halinde akan suları görürlerdi.

İSKELE CAMİİ

Kaleiçi’ne arıklardan gelen sularla; bahçeler sulanırdı. Havuzlardan da temiz sular içilirdi.

Su satan “sakalar” vardı. Eşeksırtlarında İskele Camii altındaki o temiz, mis gibi suları doldurup sokak sokak satarlardı. Düden Çayından atılan samanlar; buradan çıkmıştır.

Ama geçen senelerde yapılan kanalizasyon çalışmaları sırasında buranın su kanalı tıkatıldı! Artık o temiz kaynak su gelmiyor, dolmuyor havuza.

Sokaklarda çeşmeler vardı.

Susayan suyunu içer çeşmesini hemen kapatırdı.

Suya para verilmezdi. Hayrattı. Sevaptı.

Şimdi bir bardak su için; para vermekte insanlar.

O binlerce, milyonlarca pet şişelerin yapımı; aynı zamanda “küresel ısınma” olayını artırmaktadır. Daha vahimi de oraya buraya atılan o pet şişeler; çok büyük bir çevre kirliliği de yapmaktadır.

KUYULAR VARDI

Bir su deposu idi onlar. Çamaşırda, bulaşıkta, bahçe sulamada kullanılırdı suları. Zaten hemen hemen her bahçeli evde bir su kuyusu bulunurdu.

ZAMAN GEÇTİ

Suyun kıymeti unutuldu.  Şehir şebekesinden gelen sular mutfakta, tuvalette her yerde kullanılır oldu. Ama o gün bugündür içmek için tercih edilmemektedir.

Mahalle aralarındaki çeşmelerin çoğu iptal edilmiştir.

Su israfı azalmış gibi görünse de; bağlantılardaki gevşeklik yüzünden Kaleiçi’nde çok “kaçak ve sızıntı sular” her gün boşa akmaya devam etmektedir.

Arıklar kapatıldı, çeşmeler tıpalı!

Ama sular hâlâ boş akıyor. Sularımıza gereken önemi bir türlü veremiyoruz. Eğer bu küresel ısınma olayı hızlanırsa; bizlerde de su sıkıntısı başlayacak demektir.

Suları israf edenlere para cezaları gelebilir.

KALEİÇİ ÖRNEK ALINSIN

Evlerin içinde bile su kuyuları olan bu güzel şehir; tekrar ele alınsın. Tüm kuyular temizletilsin. Çeşmeler aksın. İçme sularının kalitesi kontrol edilsin. Turistler bile bu sokak çeşmelerinden akan suları içmek istesin.

Su hayattır. Boşa akıtmayalım.

Hatta bu sene; evlerde, otellerdeki yüzme havuzlarına su doldurtma yasaklansın.

Ayrıca bir otomobil yıkamak için harcanacak 600 litre su harcatılmasın.

ASAT su kaçaklarını daha sıkı kontrol etsin.

Su kaynakları; başından sonuna kadar bu işin bilincinde olan “çevre dostu” insanlarca kontrol edilsin.

Çayları, dereleri, nehirleri kirletenlere ağır cezalar verilsin.

Kaleiçi’ndeki dev saksılar kaldırılsın. Sulamadan tasarruf edecek projeleri şehrimizin her yerinde uygulanmasına başlanılsın.

Bana inanmayanlar havalar baksınlar.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found