SON HABERLER :
Engerek yılanını plastik kovayla yakaladı Göktepe Yaylası'nın yolları açılıyor Kamyonetle midibüs çarpıştı: 2 yaralı Karantinadan çıkan mahalleye destek Korona virüste son 24 saat
Gebelikte kuyruk sokumu ağrıları
Antalya Ekspres

Gebelerde sık görülen kuyruk sokumu ağrıları gebeliğin son haftaalrında daha da artan bir ağrı. Omurgamızın en alt sırasında bulunan ‘’pöç kemiği ‘’ olarak da bilinen kuyruk sokumu birbiriyle eklemleşen  toplam 4 adet kemikten oluşuyor. Bu kemiklerde oluşan ağrıların ise iki sebebi bulunuyor. Birinci sebep, gebelik süresince salgılanan ve son haftalarda üst seviyelere çıkan hormonlar. Bu hormonlar leğen kemiğini birbirine bağlayan lif yapıları gevşeterek, leğen kemiğinin hacmini önemli oranda arttırır. Böylece gebeliğin sonunda bebek anne karnından rahatça çıkabiliyor. Kemikler arasındaki bu gevşeme,  vücut ağırlığının kaslardan  ve liflerden ziyade kemiklere yüklenmesine sebep oluyor. Her zaman taşıdığından daha fazla yük taşıyan kemikler, özellikle de kuyruk sokumu ve kasık kemikleri bu zorlanmaya ağrıyla yanıt veriyor. İkinci sebep, gebeliği olmayan bir kadında karın- leğen bölgesinde bağırsaklar, idrar torbası, yumurtalar, kaslar, damar-sinirler vb. anatomik yapılar bulunuyor. Gebelik döneminde bu yapıların yanı sıra fetüs (bebek) bulunuyor. Ekstra bir hacme ve ağırlık artışına sebep olan bu durum kemiklere özellikle de kuyruk sokumu kemiğine baskı yaparak ağrıya sebep oluyor.

 

Bu ağrıyı arttıracak sebepler; normalden hızlı veya fazla kilo alımı, kabızlık, öksürme/Hapşurma gibi karın içi basıncı arttıracak durumlar, uzun süreli ve özellikle de sert zeminlere oturma, kuyruk sokumu üzerine düşmeler, daha önceden geçirilmiş ve yanlış kaynamış kırıklar, ağır kaldırma.

Ağrıyı azaltmak için uygulanabilecek yöntemleriise şu şekilde sıralayabilirim; egzersiz / Aerobik / Pilates, ani hareketlerden özellikle de öne eğilmekten kaçınmak, bağırsakları rahat tutmak, ağrı kesici kremler ve gebeliği etkilemeyen gruplardan seçilecek ağrı kesici tabletler, kuyruk sokumu kemiğine uzman ve tecrübeli hekimler tarafından yapılacak özel iğneler. Bu iğne ameliyathane şartlarında lokal anestezi altında (ağrısız) bir şekilde uygulanıyor. Özel bir teknikle kuyruk sokumunun ağrı hissini alan sinir yumağına iğneyle giriliyor ve geçici süreli sinirleri uyuşturucu bir ilaç karışımı veriliyor. Bu ilaç sayesinde ağrı hissi uzunca bir süre bloke edilmiş oluyor. Bu işlem toplamda 15 dakika sürüyor ve aynı gün kişinin yürümesine ve eve çıkmasına izin veriliyor. İşlemin gebelik veya sağlık açısından, her ilaç gibi nadiren de olsa alerjik reaksiyon yapabilme ihtimali dışında bir riski bulunmuyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres