Özge Sever

​Durma OY ver

14-04-2017

Sevgili okur ben bu yazıya başlarken at gözlüklerimi bir kenara bıraktım seninde okurken gözlüklerini çıkarıp başka bir çerçeveden bakmanı istiyorum. Referanduma geri sayım yaparken son bir haftanın içerisine girdik. Şimdiye kadar bu konuya dair hiçbir şey yazmadım fakat bu yazıyı yazmanın bir görev olduğunu hissettim. Ben bir hukukçu veya siyasetçi değilim, burada sizlere anayasanın maddeleri hakkında bilgi vermek değil amacım ya da benim kararım (evet-hayır) sizi de bu yönde ikna etmek istiyorum gibi bir derdim de kesinlikle yok. O yüzden bu yazıyı okurken ön yargılarını bir köşeye bırak diyorum. Bıraktın mı? Bıraktığına inanıyorum o halde devam edebiliriz.

18 yaşımı doldurduğum yıl belediye seçimleri vardı oy verme şartlarına uymanın ve aynı yıl oy verebileceğim bir seçimin olmasından dolayı duyduğum mutluluğu anlatamam bile sizlere. O dönemde oy kullandığınızda parmağınıza mürekkep sürülürdü o mürekkep parmağıma bulaştığında büyüdüğümü hissetmiştim çünkü oy vermek bir sorumluluktu, artık çocuk olmadığımın ve ülkem için herhangi bir konuda benimde kararımın olduğunun kanıtıydı. Ben de varım ben de bu ülkede yaşıyorum demekti benim için. Hele bir de kadın seçmenseniz oy kullanmak tadından yenmezdi. Canım Atam’a minnet duyduğum bir konu e en özel konulardan biri diyebilirim. Yıllar geçti birçok seçim yaşadık e hiçbirinde sandığa gitmemezlik yapmadım.
Şimdi merak ediyorum sandığa gitmeyen seçmenlerin bu tavrı nedendir? Sandığa gitmemeyi bir tepki olarak görenler var saygı duyuyorum fakat anlam veremiyorum. Ben parti tutmuyorum diyen birinin bile içten içe sıcaklık duyduğu bir parti eminim ki vardır. Yaşlılardan duyuyorum benim sandığa gidecek halim mi var cümlesini peki sen genç arkadaşım yaşlanmadan mı kocadın? Özellikle genç bireylerin bu konuda hassas olması gerektiğini düşünüyorum. Geleceğin için, kendin için verecek bir kararın yok mu? Niye bu üşengeçlik? Oy vermek bir vatandaşlık görevidir güzel ülkemde yaşayan herkesi bu konuda hassas olmaya davet diyorum. İki seçenekten biri için değil, benimle tam tersi düşünceye sahip olmuş olsan bile oy kullanmanı istiyorum.

Sokakta yaptığım röportajlarda, sosyal medyadaki paylaşımlarda gördüğüm tek şey var bilmiyoruz! Bilinçli değiliz, evet diyenlerden Ak parti hükümetine oy verdiklerinde memnun kaldıkları hizmetlerden dolayı oy verdikleri cümlelerini duyuyorum. Cumhurbaşkanını sevdiği için evet diyecek olanlar ya da sevmediği için hayır diyecek olanlar. İyi de güzel seçmen bu bir siyasi parti seçimi değil ki. Kararın ne olursa olsun biraz araştırıp, biraz yorumladığın ve düşünerek verdiğin bir karar olsun lütfen. Oy ver lütfen halkın sesinin en gür çıktığı yerdir sandık, ses ver lütfen…

Sizin için bir şarkıyı referanduma çevirdim onunla bitiriyorum. Seçmen kâğıtlarınızı almayı unutmayanınız. 
Oy ver durma öyle hadi oy ver
Çok zor soru değil bu karar ver
Nasıl yaşamak istiyorsun…

Yazarın diğer yazıları