SON HABERLER :
Başkan Tütüncü: Montsuz, ayakkabısız öğrenci kalmasın Batı Antalya su altı misafirlerini bekliyor Antalyaspor 3 futbolcusunun doğum gününü kutladı Anamur'da kayboldu, Alanya'da ölü bulundu Konuksever'de çalışmalar yeniden başladı
Bağımlılık büyük sorun
Antalya Ekspres

ABD'de yapılan çalışmalarda, ebeveynlere göre 'En Önemli 10 Genç Sağlığı Sorunu'nda madde kullanımı, obezitenin hemen ardından 2. sırada yer alıyor. Sigara ve tütün kullanımı 3. sıradayken, ilk 10 arasında alkol kullanımı ve internet bağımlılığı da bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 21. yüzyılın en önemli sağlık sorununun madde bağımlılığı olduğunu vurguluyor.

 

Madde bağımlılığı ile mücadelede gerçekten isteyerek koruma ve önlemeye yönelik yaklaşımlarla hareket edilmesi şart. Madde bağımlılarının ötekileştirilmemesi, Cumhurbaşkanlığı'na bağlı bir araştırma enstitüsünün kurulması, bu merkezde dünyadaki mücadele yöntemlerinin incelenmesi gerekiyor.

Yüzlerce çeşit bağımlılık yapan madde var. Her geçen gün sayıları artıyor ve bu artışla beraber madde kullanımının getirdiği sorunlar çeşitleniyor. Kişiyi hem biyolojik ve psikolojik hem de sosyolojik olarak olumsuz etkileyerek mücadele etmeyi zorlaştırıyor.

Madde bağımlılığında çok yönlü sorunlarla karşı karşıya kalındığı da ortada... Tıbbi durumun yanı sıra özellikle narkotikler söz konusu ise yasalar, emniyet teşkilatı, kişinin sosyal durumu (aile ve toplum ilişkileri), psikolojik durumu, inançları ve daha birçok faktör devreye giriyor. Olaya çok yönlü ve bütünsel yaklaşılmadıkça sorun daha da büyüyor. Bağımlılıkla mücadelede en etkili yaklaşım, koruma ve önlemeye yönelik olmalı.

Madde bağımlılarını ötekileştirerek onları kazanmak mümkün değil. Kişilerin deşifre edilmesi, kötü arkadaşlara ve satıcılara lanetler okunması, tedavi kurumlarının suçlanması da hiçbir fayda sağlamıyor. Gençlik sorunları ve altında yatan sebepler nelerdir? Nasıl çözülebilir, neler yapılabilir? Bu sorularla yürütülecek yaklaşımlar çok daha önemli.

Bu konuda mutlaka Cumhurbaşkanlığı'na bağlı özerk çalışabilecek bir araştırma enstitüsü kurulmalı. Bu kurumda sağlıkçılar, psikologlar, sosyologlar, eğitimciler, emniyet görevlileri, sivil toplum temsilcileri hatta din adamları çalışmalı. Epidemiyolojik araştırmalar yapmalı, kamuoyu ve bilgi bankası oluşturmalılar. Dünyada yapılan mücadele yöntemlerini araştırmalı ve sonuçlarından faydalanmalılar. Ulusal uluslararası gerçek ve tüzel kişiler arasında işbirliği oluşturmalılar. Çağdaş değişimlere uygun hukuki düzenlemeler yaparak, bunları Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) ve diğer kurumların yetkililerine sunmalılar.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres