SON HABERLER :
Tatile gelir gelmez soyuldular Koronavirüs testi kuyruğu tepkisi Köpeklerde banyo sevinci Korkutan yangın kontrol altına alındı Başkan Polat’ın durumu iyi
"Avrupa'yla ilişkiler neden önemli?"
Antalya Ekspres

Uzun zamandır Avrupa Birliği üyelik süreci ve Avrupalı ülkelerle olan ilişkiler Türkiye'nin gündeminden çıkmış gibi. Neredeyse son zamanlarda Ortadoğu'daki gelişmeler hepimizi esir almış durumda. Suriye'de yaşananlar ve Türkiye'nin düzenlediği Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı operasyonları ile Türkiye'nin ABD ve Rusya'yla olan ilişkileri on plana çıkmış durumda.

Dış politikamızda küresel aktörlerle olan temaslarımızın artması, içeride demokratikleşme sürecinin son yıllarda yavaşlaması, güvenlik odaklı siyasetin zemin kazanması, Avrupa Birliği içinde başta Brexit olmak üzere göçmenler ve diğer konularda yaşanan tartışmaların artması Türkiye-AB ilişkilerini geri plana itmiş durumda.

HâlbukiAvrupa’yla olan ilişkilerimizin giderek önem kazanması gereken günlerden geçiyoruz. Bunun stratejik, ekonomik ve güvenlik nedenleri var.

Türkiye ulusal çıkarlarını yakından etkileyen gelişmeleri Rusya ve ABD gibi iki küresel aktörle görüşürken Avrupa'yla olan ilişkilerimizde sorun yaşanması elimizi zayıflatan bir durum. Hem ABD hem de Rusya Türkiye'nin uluslararası ilişkilerinde yalnızlaşmasını ister. Ankara'nın Moskova ve Washington karşısında direnç gücünün azalması küresel aktörlerin görmek istediği bir durumdur. İki güç de kendi politikalarını Türkiye'ye dayatmak ve Türkiye'nin kendi dümen sularında hareket eden bir ülke olmasını isterler.

Bizim gibi orta büyüklükte olan ülkelerin küresel aktörlerle olan ilişkilerinde yalnız kalmaları çok tehlikelidir. İkili düzeyde bu aktörlerle baş edebilme imkânımız olmadığından mümkün olduğunca arkamızda başka ülkelerin desteğini hissetmek bizim çıkarımıza olur. Bize bu tarz bir desteği verecek ülkeler Avrupa Birliği ülkeleridir. Orta Doğu ülkeleri oldukça zayıf ve başka ülkelerin oyun sahasına dönüşmüş durumdadır. Çin ise bize uzaktır. Çini bizim için değerli kılan ana unsur Çinli sermayenin ülkemizde yatırım yapması ve Tek Yol Tek Kuşak projesi çerçevesinde Türkiye'nin uluslararası taşımacılık ve ulaşım hatlarında yer almasıdır. Bunun dışında ne Rusya ne de Çin'le geliştirilecek ilişkiler stratejik olmanın ve kısa vadeli ekonomik çıkar odaklı olmanın ötesine geçemez. Bu düzlemde dahi ilişkiler daha çok Rusya ve Çin'in çıkarları ve beklentileri doğrultusunda ilerleyecektir. Türkiye'nin bu iki ülkeyle geliştirdiği ekonomik ilişkiler ağırlıklı olarak onların lehinedir. Rusya ve Çin zayıf ve kırılgan bir Türkiye'nin ortaya çıkması ve Türkiye üzerinden Batı dünyasının zayıflatılmasını isterler.

Avrupa ailesinin bir parçası olmak ekonomik ve stratejik artılarının yanında Türkiye'nin kimlik ve statü ihtiyacını da karşılar. Ülkemizin yumuşak ve sert güç imkânları Avrupalı ülkelerle geliştirilecek ilişkiler üzerinden daha fazla artar.

Avrupa Birliği'nin bir barış ve güvenlik projesi olarak ilerlemesi Rusya, ABD ve Çin gibi küresel aktörlerin dünya siyasetinde oynadıkları maço rollerin sınırlandırılmasına, çok taraflı işbirliği mekanizmalarının sürdürülmesine, uluslararası hukukun yaşanır kılınmasına ve Avrupa kıtasının yakın çevresinin barış ve istikrar üretir olmasına bağlıdır. Bunlar Türkiye'nin de çıkarına olan şeylerdir. Türkiye'nin ihtiyacı ekonomik kalkınmasını mümkün kılacak istikrarlı bir bölgesel ve uluslararası ortamın olmasıdır. Türkiye'nin menfaati uluslararası siyasetin öngörülebilir ve işbirliği odaklı ilerlemesidir. Bu çerçevede Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin dış politikasını şekillendiren değer ve normları referans noktası olarak alması doğru olur. Yakın bölgelerimizdeki yangınların sönmesi ve ülkemize sıçramaması Türkiye'nin hem iç hem de dış politikasında Avrupalı bir karakter kazanmasıyla çok daha mümkün olur. Avrupa Birliği'ne üye olmanın ötesinde Türkiye için önemli olan Avrupalı değerlerin dünya siyasetinde yaşanır kılınmasıdır. Fillerin tepiştiği bir dünya Türkiye'nin çıkarına olmaz. Bu bağlamda Avrupa barış modelinin dünyanın geneline yayılması ülkemizin çıkarınadır.

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres