SON HABERLER :
Tatile gelir gelmez soyuldular Koronavirüs testi kuyruğu tepkisi Köpeklerde banyo sevinci Korkutan yangın kontrol altına alındı Başkan Polat’ın durumu iyi
Besin alerjisi olanlar salgında ne yapmalı?
Antalya Ekspres

 

Prof. Dr. C. Dost Zeyrek

Koronavirüs’ten korunmanın en iyi yollarından biri de sağlıklı ve dengeli beslenmek. Sağlıklı beslenmeyi bozacak bilinçsiz bir diyet risk oluşturabilir. Eğer besin alerjisi şüphesi varsa gerekli incelemeler yapılmadan bu konuda uzman olmayan doktorların değerlendirmesi ile diyete başlanmamalıdır. Bu durumda mutlaka bir alerji uzmanına başvurarak gerekli olmakla birlikte değerlendirme ve tetkikler yapıldıktan sonra diyet kararının verilmesi sağlıklı olacaktır.

Besin alerjisi olan kişilerde koronavirüse yakalanma veya yakalandıysa hastalığı daha şiddetli geçirme riskinin arttığına dair bir bilgi yok. Bununla birlikte, hastalık sürecinde alerjik besinin alınması durumunda reaksiyon daha şiddetli olabilir. O nedenle bu kişilerin diyetlerine daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Eğer hastada bir veya birden fazla besine alerjisi var ve diyet yapılıyorsa, daha önce hiç alınmayan besinlere de alerji gelişebilir.  Dikkatli olunması yararlı olacaktır. Bu konuda hastayı takip eden alerji uzmanı ile görüşülmeden hareket edilmemelidir.

Toleranslar konusunda alerji uzmanına danışmadan hareket edilmemelidir. Şayet tolerans gelişmemişse ve ciddi bir reaksiyon olursa, hastaneye gitmek koronavirüs bulaşı açısından risk oluşturur. Öte yandan ciddi bir reaksiyon gelişmesi durumunda hastaneler ve acillerdeki olağanüstü durum nedeniyle yeterli müdahale yapılamayabilir. Bu nedenle diyete koşullar normale dönene kadar rutinlere devam edilmesi uygun olacaktır.

Eğer besin alerjisine alerjik şok (anafilaksi) gelişme durumu söz konusu ise mutlaka evde acil tedavinin başlatılması için Adrenalin otoenjektörü (Penepin) bulundurulmalıdır. Daha sonra da pandemi hastanesi olmayan bir kuruma başvurarak tedaviye devam edilmesi gerekmektedir.

Alerjik besinin yenilmesi durumunda tatilde ciddi alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Fakat tatil yörelerinde sağlık hizmetlerine ulaşmak meşakkatlidir. Besin alerjisi olanların yanlarında ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi durumunda kullanılmak üzere adrenalin otoenjektörü bulundurmaları faydalı olacaktır.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres