SON HABERLER :
Başkan Uysal, Vali Yazıcı'yı ziyaret etti Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Başkan Böcek'in durumunda önemli gelişme Tedbirlerle yükselişe 'dur' dedik Ne yazık ki çok korkuttuk
D vitamini ile güçlü kemikler
Antalya Ekspres

Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu

-------

İleri yaşlarda ortaya çıkan osteoporozun önlenmesinde D vitamini içerikli ürünlerin ve hipertansiyon gibi hastalıkların önlenmesinde de az tuzlu gıdaların tüketilmesi gerekiyor.

Uzmanlar; en büyük kaynağı güneş ışınları olan D vitamininin vücuttaki eksikliğinin, özellikle menopoz sonrası kadınlar başta olmak üzere ileri yaşlardaki bireylerde görülen ve kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hastalığı için başlıca risk faktörü olduğuna dikkat çekiyor.

Osteoporozun erkeklerden çok kadınlarda, kadınlar arasında da ince kemik yapılı ve açık tenli olan kişilerde sık görüldüğünü kaydeden uzmanlar, osteoporozun risk faktörlerini; genetik yapı, kısa boylu ve zayıf olma, D vitamini eksikliği, yetersiz kalsiyum alımı, fazla tuz tüketimi, hareketsiz yaşam biçimi, sigara içme ve bazı ilaçlar olarak sıralıyor.

Osteoporozun ülkemizin önemli halk sağlığı sorunlarından biri. D vitamini ile kalsiyumun kemik sağlığı için ayrılmaz ikili. Ağırlıklı olarak süt ürünlerinin tüketilmesiyle vücuda alınan kalsiyumun kemiklere yerleşebilmesi için D vitaminine ihtiyaç var. Osteoporozdan korunabilmek için sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite ile öne çıkan bir yaşam biçiminin benimsenmesi gerekiyor. Yaşlı bireylerde D vitamininin deride yapımı ve bağırsaklarda emilimi azalır. Bu nedenle özellikle yaşlı bireylerin, hem bağışıklıklarını güçlendirmesi hem de D vitamini ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için D vitamini ile zenginleştirilmiş peynir çeşitlerini tüketmeleri önemlidir. Çünkü protein ve kalsiyum deposu olan peynir, kemik sağlığının korunmasında en etkili besinlerden biridir.

Peynirde de az tuzlu peynirlerin tercih edilmesi gerekiyor. Az tuzlu peynirler, sadece osteoporoz için değil, hipertansiyon sorunu olan bireyler için de son derece değerli bir besin. Türk toplumunda oldukça çok tüketilen peynir, salamura edilerek saklanan bir besin. Bu özelliği ile peynir çeşitlerinin birçoğu yüksek miktarda tuz içerebiliyor. Tuzlu peynir tüketimi, kemik sağlığına zarar veriyor ve hipertansiyon riskini artırıyor. Bu nedenle ileri yaşlarda az tuzlu peynir tüketimi önem taşıyor.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres