SON HABERLER :
Kaleiçi'nde kış sıkıntısı erken başladı Vali Yazıcı'dan güven dolu davet Tatil keyfinizde mesafe önemli Demir eksikliği giderek artıyor Halil Özkan vefat etti
Diş eti çekilmesi
Antalya Ekspres

Diş Hekimi Özge Sönmez

Dişeti çekilmesi; dişeti kenarının dişi ve kök yüzeyini açığa çıkartacak şekilde, geriye doğru çekilmesine deniliyor.

Yanlış diş fırçalama tekniği ile diş fırçalama, sert diş fırçası kullanma, çok sık diş fırçalama dişeti çekilmesinin mekanik nedenleri arasında sayılabilir. Dudak-dişeti bağının yapısal bozuklukları,  çeşitli diş eti hastalıkları, hatalı dolgu ve kaplamalar diş eti çekilmesine yol açıyor.

Diş eti çekilmesi sonucunda, diş hassasiyeti ve estetik problemler ortaya çıkıyor. Ayrıca; diş eti çekilmesi nedeniyle oluşan boşluklara,  diş eti hastalığına neden olabilecek bakteri plağı da kolayca birikir. Diş eti çekilmesi tedavi edilmediği takdirde, dişleri destekleyen yumuşak ve sert dokular zarar görebilir, bu nedenle diş kaybı olabilir.

Diş eti çekilmesinin en önemli nedenlerinden biri dişeti iltihaplarıdır. Basit ve ileri düzeydeki dişeti iltihapları çekilmeye neden olur. Dişlerin çok sert veya yatay bir şekilde fırçalanması, çok sert diş fırçası kullanmak, diş minesinin aşınmasına ve diş etlerinizin çekilmesine neden olabilir. Yetersiz diş fırçalama, diş aralarının diş ipiyle temizlenmemesi gibi faktörler, özellikle dişlerin arasında bulunan plakların tartar denen diş taşlarına dönüşmesini kolaylaştırır. Bu tartarlar, diş eti çekilmesine yol açabilir. Dişleri sıkmak veya gıcırdatmak, dişlere çok fazla kuvvet uygulayarak diş etlerinin çekilmesine neden olabilir. Çarpık dişler, kapanış bozuklukları, dudak-dişeti bağının yapısal bozuklukları gibi nedenlerlediş eti çekilmesi olabilir.

Bunların yanı sıra hatalı yapılmış dolgular,  kaplamalar da dişeti çekilmesine sebep olabilir. Dişeti çekilmesine neden olan faktöre bağlı olarak, tedavi yöntemleri değişebilir.  Doğru ağız hijyeni eğitimi ve derinlemesine yapılacak olan profesyonel diştaşı temizliği, başlangıç seviyesindeki çekilmeler için uygulanır. Periodontal hastalığın neden olduğu çekilmelere uygulanacak tedavi, öncelikle dişeti hastalığının tedavisine yönelik olan tedavilerdir. Anatomik, ortodontik faktörlere bağlı dişeti çekilmelerinde yine ilk adım, faktörün elimine edilmesidir. Dişeti çekilmesinin ileri olduğu durumlarda ise, cerrahi yöntemlere başvurulur.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres