SON HABERLER :
Minikler ilk karnelerini Başkan Sözen'den aldı Trafik kurallarına uyan duyarlı sürücülere plaket Yapılandırmada son başvuru 1 Şubat Balbey Projesi, şehir plancılarına anlatıldı SGK, 3+1 satılık daireyi ihale ile satacak
Aşı ile ilgili hiçbir şey bilmiyoruz
Antalya Ekspres

Aşı nerede?  Kime, nerde, ne zaman, nasıl uygulanacak? 

Biz sağlık çalışanları hala bilmiyoruz.

Pandemi yönetimini sayıları ve algıyı yönetmek olarak anlayan ve uygulayan siyasi irade, gerçekleri halktan saklayarak güven kaybetmeye devam ediyor…

Dünyada gelişmiş ülkelerde aylar öncesinden planlanan aşılama programları uygulanmaya başlandı. Fakat ne yazık ki ülkemizde her zamanki gibi gerçeklerden uzak,  alt yapısı oluşturulmadan plansız ve programsız, günü kurtaran bir aşılamanın yapılacağını duymaktayız.

Ekonomik kaygıları sağlığa tercih eden siyasi iradenin en az 14 gün tam kapanma dahil almadığı veya geciktirdiği önlemler yüzünden her gün onlarca sağlık çalışanını, yüzlerce vatandaşımızı kaybettiğimizi, aşılama programında her bir gün gecikmenin kaç cana mal olduğunu unutmamalıyız.

Bu yüzden sağlığı yöneten siyasi irade, sahayı ve sorunları bilen sağlık emek ve meslek örgütlerinin görüş ve önerilerini dikkate almak zorundadır.

 Pandeminin en başından beri maalesef bu uyarılarımız dikkate alınmamıştır. Sonuçta her gün bir uçak kazası kadar insanımızın kaybı normalleştirilemez.  Alınması gereken önlemleri almayanlar o makamlarda oturmamalıdırlar.

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüse karşı yapacağı aşılama henüz başlamamışken, magazin haberlerine konu olmuştur. Aşılamada önceliğin sağlık çalışanları ve huzur evlerinde kalan 65 yaş üstü büyüklerimiz olacağı söylenmişse de, bazı siyasilerin, partililerin, külliye çalışanlarının hatta ünlülerin dahi aşı yaptırdığı haberleri pandemi ile mücadele eden sağlık çalışanlarında ve toplumda tedirginlik, güvensizlik yaratmıştır.

Aşı hastalıklarla mücadelenin en etkili ve en ucuz yöntemidir.  Aşıya karşı güvensizlik pandeminin az da olsa hafiflediği şu günlerde pandemiyle mücadeleye  büyük zarar verir.  Bakanlığın bu konuda açık ve net olmasını bekliyoruz.

Maalesef biz sağlıkçılar, bakanlığın her yeni uygulamasında olduğu gibi Covid19 aşı konusunda da bilgileri vatandaşlarımızla birlikte görsel, yazılı basın ve sosyal medyadan duymaktayız. Halbuki  önceden eğitimlerin planlanması, açıklamaların resmi kanallardan yapılması, aşı uygulamaları için olumsuz durumların hesaplanması ve ona göre tedbirlerin alınması gerekir.

Aşıların yapımı ve sonrasında gerek tıbbi gerekse hukuki tedbirler alınmış mıdır bilmiyoruz? Uygulamada ne gibi sorunlarla karşılaşacağız bilmiyoruz?

Evet, koruyucu sağlık ve aşı bizim işimiz, fakat maalesef gelişmelerden en son bizim haberimiz olmakta. Ve hazırlıklarımızı yapamamaktayız. Bu yaşadıklarımızın hiç biri normal değil.

Pandemide olduğu gibi Covid19 aşısının uygulama sorumluluğunu da sağlık çalışanlarının omuzlarına yıkan gerçek bilgileri başta sağlık çalışanları ve kamuoyu ile paylaşmayan bir sağlık idaresi ile karşı karşıyayız.
 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Şube Eş Başkanı Dr. Kaan Taşer

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres