SON HABERLER :
Manavgat'ta aynı bölgede yine yangın çıktı! Hurda eşyalardan fare kapanı yapıyor Bebek 'Ömer Özkan' doktorunun kucağında Büyükşehir'den örnek tasarruf modeli Popülasyonu artırmak amacıyla yetiştirildiler
Gelin birlik olalım!
Antalya Ekspres

Sigortalı, sigortasız, çalışan, işsiz ayırımı yapmadan, her bir yurttaşımız için ‘Asgari ücretten az olmamak üzere hane yaşam desteği’ acilen sağlanmalıdır.

Sadece turizm sektöründe çalışmakta olan 3,5 milyona yakın işçinin 2,5 milyonu sigortasız yani kayıt dışı çalıştırılıyor.

Çifte bordro diye literatürümüze girmiş bir kavram da, yine görmezden gelinen bir yasadışı uygulama.

Özellikle pandemi döneminde işsizlik sigortası şartlarını tamamlayabilmiş sigortalı işçilere, işsiz kalırsa mali destek verildi. Ancak çalışan işçinin sigortası yoksa bu destekten faydalanamadı.

Ücreti düşük gösterilmişse gerçek ücretine göre değil, gösterilen ücretine göre işsizlik parası yada kısa çalışma ödeneği alabildi.

Koronavirüs döneminde; yıllardır ‘sigortasız çalışma’ ‘sendikalı ol’ diye yaptığımız çağırılarımızın ne kadar değerli olduğunu gördük.

Bu kayıt dışı sigortasız çalışmayı engellemesi gereken de siyasi iktidarlardır.

‘Yargı’ kendisine intikal eden davalarda en ağır cezaları uygulamakta kararsız ve yavaş kaldığı için ‘Yasama’ işçilerin dava açabilmesinin önüne türlü çeşitli engeller koyarak, hak aramanın yolunu tıkadığı için işçiler, çalışanlar, işini kaybedenler, işsizler, bedel ödüyor.

Yasalara, kurallara uygun çalışanlar kaybediyor.

Tüm bu sorunlar ise sendikasız ve hatta sigortanın dahi istenirse yapıldığı, patron istemezse yapılmadığı yerlerde yaşanıyor.

Sendikalarda örgütlenememiş, birlik olamamış işçiler olan bitene sesini çıkaramıyor, çıkaramaz!

Birlik olalım sesimizi etkili kılalım.

Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkan Mustafa Yahyaoğlu

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found