SON HABERLER :
'Kan değişimi şart' Antalya'da kış lastiği denetimleri başladı MESEM Tanıtım ve Yaygınlaştırma toplantısı yapıldı Büyükşehir, yangın mağduru kadını unutmadı ATASEM'de eğitimler devam ediyor
İlçeleri tek tek gezeceğiz
Antalya Ekspres

Hakkımız var, engelime engel olma diye yola çıktık ve yine hakkımız var ve engelime engel olma diyoruz. Sadece engelli ve yaşlılar için değil bütün vatandaşlarımızı engellilik hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.

Geçen yıl Elmalı’da gerçekleştirilen çalışmada birçok engelli kişinin hak sahibi olmasına rağmen haklarından haberlerinin olmadığı, devletin sunduğu imkanlardan faydalanmadığını tespit ettik.

Bu nedenle Kemer ve Kumluca’da başlatılan AB Sivil Düşün destekli projede, engelli kişilerin o esnada haklarından habersiz olduğu tespit edilirse engelli kişiyi ve yakınını bilgilendireceğiz.

Bu çalışmalar ise pandemi nedeniyle önlemler alınarak yapılacak.

AB Sivil Düşün destekli “ Hakkımız var engelime engel olma” projesi için, başlangıçta Kemer’in 12 mahallesine ve Kumluca’nın 41 mahallesine ziyaretler gerçekleştirilecek. Antalya’nın kalan ilçelerinde de devam etmesi ve sürdürülebilir olması amaçlanıyor. Antalya’da ilçelerde yaşayan engelli kişilerin merkeze ulaşımı kolay olmadığı için ilçeler tek tek gezilip raporlama yapılacak.

HEYAD’ın kurduğu ekip, gittiği yerlerde soru formunu açıklayacak ve hazırlanan soru formuyla birlikte araştırmalar yapılacak. Yapılan araştırmalar bir rapor haline getirilecek. Hazırlanan rapor hem Birleşmiş Milletlere (BM) hem Avrupa Birliğine (AB) hem de TBMM’ye gönderilecek ayrıca sağlık kurumlarına da gönderilecek bu rapor sayesinde engelli kişilerin yaşadığı problemleri gözler önüne serilecek. Kurumların engelli kişiler için yapması gerekenler daha iyi anlaşılmış olacak. Engelli kişilerin ne istediğini öğrenmiş olacaklar.

Hasta ve Engelliler ile Yakınları Hakları Derneği (HEYAD) Başkanı Hüseyin Ayhan

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found