SON HABERLER :
Vali Yazıcı: Mavi vatanı korumaya devam edeceğiz Kar üzerinde resim yaptılar   Alanya'da satılık 1+1 daire İcradan satılık villa Başkan Böcek'ten anlamlı kutlama
Altın her zaman güvenli liman oldu
Antalya Ekspres

Tarihten günümüze altına olan ilgi artarak devam etmektedir. Millet olarak bizlerin de altına karşı gerek takı olarak,gerekse yatırım aracı olarak ilgimiz ve talebimiz oluyor... 

Halkımız dün olduğu gibi bugün de altına yatırım yaparak kazanmaya devam etmektedir. Altın, uzun vadeli yatırım aracıdır. Bugün alayım, yarın satayım derseniz yani kısa vadeli düşünürseniz   zarar edebilirsiniz.

Pandemi döneminde, tüm dünyada  olduğu gibi ülkemizde de altına olan yatırım tercihi çok arttı. Vatandaşlarımız genellikle 22 ayar bilezik başta olmak üzere; çeyrek, yarım, tam, Cumhuriyet diye tabir ettiğimiz ziynet gruplarına gram ve has altına yatırımlarını yöneltmişlerdir. Bu da dünyada altının Ons fiyatında artışa sebep oldu ve fiyatlar beklentilerin ve tahminlerin üzerinde bir artışa gösterdi. Pandemi süreci ekonomisi en güçlü ülkeleri bile sarstı. 

Bu sebeple tüm dünyada insanlar en güvenli liman olan altına yöneldi. 

Kuyumcu sektörümüz de,  bu süreçte düğünlerin ertelenmesi ve katılımcı kısıtlamaları nedeniyle fantezi grubu dediğimiz yüzük, küpe, kolye, bileklik gibi takı altınlara talep de bir hayli azalmıştır; yatırımlık altın satışındaki artış, esnafımızın dengelenmesini sağlamıştır. 

Altına yatırım yapacak vatandaşlarımız şunu unutmasınlar ki, altın her zaman güvenli liman olmuş ve yatırımcısına uzun vadede ciddi oranlarda kazandırmıştır. Altında bazen durgunluklar, ani iniş ve çıkışlar yaşanabiliyor. Halkımızın bu durumlarda panik ile hareket etmemelerini sabırlı davranmalarını tavsiye ediyoruz.

Vatandaşlarımızın uzun vadede yatırımlarını altın olarak değerlendirmesini tavsiye ederiz. 

Antalya ilimizin ekonomisinin ağırlıklı olarak turizme dayandığı gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda, pandemi nedeniyle yerli ve yabancı turizmden ilimiz bu sene ne yazık ki hak ettiği payı alamamıştır. Uçuşların geç başlaması, salgının artışı yönündeki hareketlilik ve salgınını seyrine dair belirsizlik, 
2020 turizmini çok ciddi şekilde etkilemiştir. Bunun sonucunda da bütün ticari sektörler etkilendiği gibi turizme çalışan kuyumculuk sektörümüz de, derin bir yara almıştır. Siftah yapmadan kepenk kapatan dükkânlar, belirsizlik nedeniyle iş yerini açamayan esnaflarımız ve zarar edenler oldu. Halkımıza İnternet üzerinden altın ve pırlanta ürün alımını tavsiye etmiyoruz. Vatandaşlarımız altın alırken güvendikleri kuyumcuları tercih etsinler. 

Bu nedenle güvendikleri esnaflardan alışveriş yapmalarını tavsiye ediyorum. Son yıllarda pırlantaya büyük bir eğilim başladı. Markalar sürekli reklam yaptığı için insanların kafalarına pırlantayla ilgili olumlu fikirler girmeye başladı. Piyasada orijinal olmayan, laboratuvar ortamlarında yapılan pırlantalar mevcuttur.  Bu nokta da vatandaşlarımıza güvendikleri yerleri tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. 

Zaman zaman toptancılarımızla, atölyecilerimizle ve perakendeci esnaflarımızla bir araya gelip mesleki sorunlarımızı ve çözüm önerilerini konuşuyor ve tartışıyoruz. Karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunup, gerekirse anketler düzenleyerek esnafımızın ve vatandaşlarımızın menfaatine olacak kararlar almaya çalışıyoruz. Esnafımızın ve Milletimizin Allah tuttuğunu altın etsin, bereketlendirsin.

Antalya Kuyumcular ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali ÇELİK 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres