SON HABERLER :
Keçi yetiştiriciliği cazip hale gelmeli Yasak geldi mobilyalar elde kaldı Taklit ürün satan firma kapatılmalı Sahasında 5 maçtır kaybetmiyor Teknik personele ormanda eğitim
Belirsizlikler giderilmelidir
Antalya Ekspres

Pandemi döneminde olduğumuz şu günlerde; yeni eğitim-öğretim sezonunun da startını vermiş bulunmaktayız. Eğitim Bir-Sen olarak her zaman eğitimin aksaksız, fırsat eşitliği içerisinde ve tüm paydaşları ile uyumlu bir şekilde ilerlemesini temenni ediyoruz. Sizlerin de takip ettiği üzere ülkemizde salgın süreci nedeniyle çalışma programında değişikliğe gidilmeksizin 21 Eylül tarihi itibariyle sadece okul öncesi ve birinci sınıfların ilk hafta bir gün, ikinci hafta iki gün şeklinde eğitim-öğretime başlaması, diğer sınıfların durumunun ileri tarihlerde kararlaştırılacağı ifade edilmişti. Ancak eğitim-öğretime başlamayan sınıflar hakkında da net bir açıklama yapılmış değil. Aynı şekilde yüz yüze eğitim faaliyetine hangi sınıflarda hangi tarihte başlanacağı, yüz yüze eğitim verilmeyecek ise sınıflara ilişkin müfredatın EBA TV başta olmak üzere uzaktan eğitim platformları üzerinden ne zaman ve hangi program dâhilinde işleneceği de açıklığa kavuşturulmamış durumda.

***

Söz konusu belirsizlik eğitim kurumlarında yönetici ve öğretmenlerce eğitim-öğretim faaliyetlerinin planlanmasını ve hayata geçirilmesini zorlaştırmakta, eğitim-öğretimin aksamına neden olmakta; öğrenim kazanımlarının öğrenciye aktarılmasını sekteye uğratmakta, netice itibarıyla eğitimde telafisi mümkün olmayacak zararlara kapı aralamaktadır.

Öte yandan uzaktan eğitim sürecinde öğrenme kayıpları oluştuğunu göz önünde bulundurarak, bunların muhakkak tespit edilip öğrencilerin bilgi ve beceri durumlarına uygun telafi eğitimi programı uygulanması gerekiyor. Öğretmenlerin ve öğrencilerin canlı dersler yapması ve derse katılım konusunda motive edilmesi ve desteklenmesi şart.

Okulların açılma sürecinde sağlık ve güvenlik konusunda gerekli tedbirlerin alınması olmazsa olmaz bir durumdur. Ben bu vesile ile bilgiye, bilmeye, başarmaya odaklanmamızın daha bir önem kazandığı gerçeğiyle yeni dönemin daha rahat, aydınlık, umut dolu gelişmelere vesile olmasını, pandemi döneminin de bir an evvel sona erip öğretmen öğrenci arasındaki o sıcak bağın salgından önceki haliyle güçlenmesini temenni ediyorum.

Eğitim BirSen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent MİRAN

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres