SON HABERLER :
Başkan Uysal, Vali Yazıcı'yı ziyaret etti Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Başkan Böcek'in durumunda önemli gelişme Tedbirlerle yükselişe 'dur' dedik Ne yazık ki çok korkuttuk
Dernekler de pandemi mağduru
Antalya Ekspres

Öncelikle merhabalar...

Antalya’nın en köklü gazetelerinden birisi olan Ekspres Gazetesi için yeni bir dönem başladı.

Bu yeni dönemin; hem Antalya medyasına, hem de Ekspres Gazetesi’ne hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Mart ayından itibaren gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada en çok konuşulan konu koronavirüs salgını.

Pandemi nedeniyle neredeyse bütün alışkanlıklarımızı değiştirmek zorunda kaldık.

Ülkemizde ve özellikle Antalya’da pandemiden en çok etkilenen sektörlerin turizm, gıda ve hizmet sektörü olduğunu görebiliyoruz. Bu anlamda gerek işyerleri, gerekse çalışanlar çok sıkıntılı ve zorlu bir süreçten geçti, geçmeye de devam ediyor.

En büyük temennimiz ise en kısa zamanda gerek salgının, gerekse ekonomik sıkıntıların aşılacağı bir döneme girmek.  

Bu zorlu süreçte ticari kayıplar yaşanıyor olmasına karşın, en önemli kaygının bilinmezlik olduğunu bu yüzden de bir takım değişikliklere gidilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Örneğin; pandemiden en çok etkilenen kurumların başında dernekler ve Siad’lar geliyor. 

Çünkü geçtiğimiz yıllarda özellikle Siad’lar, periyodik olarak toplantılar düzenliyor, üyelerini bilgilendiriyor, yüz yüze görüşmeler gerçekleştiriyordu.

Yeni dönemde ise artık yüz yüze toplantılar yerini, ‘Zoom’la yapılan görüşmelere bırakmış durumda. Evet, teknoloji çağındayız ancak bu tarz toplantıların yüz yüze yapılan toplantılar kadar verimli olmadığını da kabul etmek zorundayız.

Bundan dolayı da dernek üyelerinden bir takım şikayetler geldiğini ve hatta üyelikten ayrılma gibi durumların görülmeye başladığını söylemeliyim.

Bu konuda derneklere ve Siad’lara üye olan herkese tavsiyem, bu zorlu süreçlerde, derneklerimize, bu tarz kuruluşlara sahip çıkılması ve desteklenmesi olacaktır. Bu zor ve kötü günleri atlatacağız ama unutmamak gerekir ki zorluklar en kolay el birliğiyle atlatılır.

Ayrıca dernekler ile ilgili bir başka konu ise Dernekler Yasası’nın yeniden düzenlenmesi olacaktır.

Örneğin; mevcut kanunda her derneğin bir ofisinin olması zorunlu kılınıyor. Bu durum da, üyelere çok daha fazla yük getiriyor. Bu konuda yeni bir düzenlemeye gidilebilir. Birkaç dernek birleşerek bir ofis tutma imkanı sağlanabilir diye düşünüyorum.

Bu dönemde özellikle maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına mutlaka uymamız gerekiyor.

Ne yazık ki, bu konuda ya çok hassasız ya da hiç umursamıyor gibiyiz.

Hiç umursamayan ve ‘bana bir şey olmaz’ diyenler de ne yazık ki dikkat edenlerin hayatını tehlikeye atıyor ve negatif bir etki yaratıyorlar. Bu yüzden benim önerim aynı trafikteki fahri müfettişler gibi sokaklarda da maske konusunda ceza yazabilecek, fahri müfettişlerin görevlendirilmesi olacaktır. Çünkü insanlar en azından bu endişe ile birlikte maske takmaya mecbur bırakılmış olurlar. Lütfen maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edelim, bir şey olmaz demeyelim…

Son olarak koronavirüsle mücadele eden ve yeniden eski sağlığına döneceğine inancımızın tam olduğu Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Konyaaltı Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı İlhami Kaplan

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres