SON HABERLER :
2 metre yükseklikten düşüp öldü Öğretmenler hala aşılanmadı Tesadüfün böylesi Halk otobüsüyle otomobil çarpıştı: 2 yaralı Öfkeli baba cinayet işledi
Esnafa sahip çıkılmalı!
Antalya Ekspres

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi bir millet sanat ve sanatkârdan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet; bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.

Avrupa’da sanatkâr bu kadar değerliyken, gel gelelim bizim ülkemizde hiçbir değeri yok. Peki, neden değeri yok? Devletimizin sanatkâr için bir yol haritası yok ve bunu takip eden bir siyasi hareket de yok. Sanatkâr kişi, el işçiliği ile bir şeyler yapmaya çalışırken, destek hiçbir alandan gelmiyor. Sanatkârın sorunlarını yıllardır çözen yok.

Peki, sorunlar çözülmeyecek durumda mı?

Hayır.

Bu sorunlara isterseniz gelin, birlikte bakalım.

Berberin, kuaförün ve güzellik salonlarının ilk sorunu; ustalık belgesiz işyeri açılmasıdır. Bunun önüne geçmek gerekiyor.

İsteyen, istediği yere iş yeri açabiliyor. Bu şekilde çarpık sistemle değil, nüfusa dayalı işletmelerin açılmasına müsaade edilmeli.

Yıpranan sanatkâra, yıpranma payı ve erken emeklilik hakkı verilmeli.

KDV oranının yüzde 18 den yüzde 8’e düşürülmesi ki düşürüldü, bu dönem için durumun kalıcı olması sağlanmalı, el işçiliğinin KDV’si yüzde 18 olmamalıdır.

Bütün sektörlerde olduğu gibi, bizde de herkes her işi bilemez.

Düğün salonlarının, fotoğrafçıların, gelinlikçilerin tamamını içine almasak da bizim sektörümüze karışması ve işimizi yapmaya çalışması esnafımızı zor duruma düşürmektedir. Herkes bildiği işi yapsa, aslında sorun ortadan kalkacaktır.

Çıraklık okulunda yapılan sigortaların da emeklilik için çalışan yıl olarak sayılması gerekiyor.

Mutlaka haksız rekabet ortadan kaldırılmalıdır.

Bağ-Kur, SSK, Stopaj ve buna benzer devletimiz tarafından alınan vergilerin bir kural olduğunu biz esnaf ve sanatkâr olarak biliyor ve devletimizin her zaman yanında oluyoruz. Devletimiz, esnaf ve sanatkârın yanında mıdır?

Devletimizin de bir anne, bir baba şefkatiyle yanaşıp biz esnafına sahip çıkmasını istiyor ve temenni ediyoruz.

Antalya Kuaförler ve Manikürcüler Odası Başkanı Tolgahan Demir

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres