SON HABERLER :
Triatloncu anne ve kızı salgın da durduramadı Yönetim kolları sıvadı Atatürk'ün Antalya'ya gelişi törenle kutlandı 2 metre yükseklikten düşüp öldü Öğretmenler hala aşılanmadı
İnşaat faaliyetleri
Antalya Ekspres

2020 yılı hepimiz için pandemiden dolayı çok farklı bir yıl oldu. Büyük ölçüde ulusal sermayeye dayanan Türkiye inşaat sektörü, yüzlerce meslek dalını ilgilendirmesi nedeniyle istihdam ve üretim sürecini önemli ölçüde etkilemektedir.

Ulusal ve uluslararası alanlarda büyük bir deneyime ve potansiyele sahip olan sektör, kendisine bağlı 200’den fazla alt sektörü harekete geçirme özelliğiyle ‘lokomotif sektör’ olarak adlandırılmaktadır. Sektöre girdi sağlayan ve faaliyetlerini bu sektördeki gelişmelere bağlı olarak devam ettiren öteki sektörlerin katkısı da dikkate alındığında, inşaat sektörünün GSMH içindeki payının yaklaşık yüzde 7.2 düzeyinde olduğu görülmektedir.

Dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firması arasında 44 Türk müteahhitlik firması bulunuyor. Firma sayısı itibariyle 2’nci ve iş hacmi itibariyle 7’nci sıradayız. Başarılarını küresel ölçeğe taşıyan firmalarımızla gurur duyuyor ve onları yürekten tebrik ediyorum.

Pandemi sürecinde yaşadığımız sancıları gidermek adına bizlerle birlikte sektörümüzün sorunlarını dinleyip bunlara çözüm bulma yolunda destek sağlayan ATSO Başkanımız Davut Çetin ve TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu aracılığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza sorunlarımızı ilettik. Bu sorunlarımız ile yakından ilgilenen Başkanlarıma ve Sayın Bakanımız Murat Kurum’a meslektaşlarım adına teşekkürlerimizi iletiyorum.

Çözüme kavuşan sorunlarımızdan bahsetmeden geçemeyeceğim...

Otopark yönetmeliğinin yürürlüğe girmesi 31 Aralık 2020 tarihine uzatıldı.

Müteahhitlik yeterlilik yasasında bulunan H sınıfının kentsel dönüşümden inşaat yapabilmesi sağlandı.

Bu sorunların çözüme kavuşması sektörün bir nebze de olsa önünü açtı fakat sektörümüzü daha ileriye taşıyacağını düşündüğümüz sorunlarımız halen var.

İlk olarak müteahhitlik yeterlilik yasası sorunları ve çözüm önerilerimizden bahsetmek istiyorum.

Müteahhitlik yeterlilik yasası olmazsa olmaz bir yasa idi ve geç kalınmış bir yasa. Yürürlüğe girmesi bizi sevindirdi. Ancak yürürlüğe girmesiyle beraber bazı sorunlarla karşılaşıyoruz. Referans Mektubu bizi bankalara mecbur bırakıyor ve ipotek istiyorlar, referans mektubu uygulamasının kaldırılmasını istiyoruz.

6306 sayılı Riskli Yapı Yasası gereği kentsel dönüşümdeki inşaat yapılan alanlardan yüzde 10 teminat yatırma şartı var. Bu sebepten sektördeki müteahhitlerin kentsel dönüşümden uzaklaştığını görüyoruz ancak 6.7 milyon riskli konut var. Çevre ve Şehircilik Bakanımızın açıklamalarında belirtiği gibi yılda 300 bin 2023 yılına kadar 1.5 milyon çürük yapının yenilenmesi hedefler arasındadır. Ancak yüzde 10 teminat olduğu sürece sadece rantı yüksek yerleri dönüştürebiliriz. Bu sebepten yüzde 10’luk teminat ortadan kaldırılmalı veya makul bir seviyeye getirilmelidir. Bu soruna bir çözüm üretilmediği sürece müteahhitlerimiz boş arsalara yönelmektedir. Eğer bir çözüm üretilirse kentsel dönüşümün önü açılabilir ve hedeflere kolaylıkla ulaşılabilir.

Müteahhitlik sınıflandırılması kayıtların tutulması hakkındaki yönetmelik 2 Aralık 2019 tarihinde yürürlüğe girmişti. Müteahhitlik Sınıflandırma Yetki belgesi 9 gruptan oluşmaktadır. Bu grup sayısını yetersiz buluyoruz. Ara sınıflar eklenmesini ve sayının iki katına çıkmasını bekliyoruz.

Alınmak istenilen grup için gerekli olan iş hacmi yüzde 60’tır. Bu iş hacminin yüzde 80’lere çıkarılmasını bekliyoruz.

İkinci olarak bir diğer konu olan yapı denetim sorunlarımız ve çözüm önerilerimizden biraz bahsetmek istiyorum. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca elektronik ortamda bir havuz oluşturulduğu ifade edilmiştir. Söz konusu yönetmeliğin ve tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren de şehirlerdeki bütün yapı denetim firmalarının çekilişle sırası belirlendikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından havuzda toplanan işlerin ilk etapta sırayla yapı denetim firmalarına dağıtıldığı, yapı denetim firmalarının aldığı hak ediş oranında puan topladığı ve ilerleyen süreçte puanı düşük olan yapı denetim firmalarına iş önceliği verilerek tüm yapı denetim firmalarının eşit olarak havuzdan faydalanmasının sağlandığı belirtilmiştir. 

Ancak söz konusu havuz sistemi uygulamasının yapı müteahhitleri açısından süreç içerisinde bir takım sorunların da ortaya çıkmasına neden olduğu, örneğin bir yapı müteahhidine Antalya merkeze oldukça uzak olan Gazipaşa (182 km) veya Kaş’tan (184 km) bir yapı denetiminin verilebildiği, bu durumda inşaat aşamalarındaki kontroller sırasında mesafenin uzak olması, program uyuşmazlığı vb. nedenlerle işlerde aksamalar olduğu ve zaman kayıpları yaşandığı, ayrıca yapı müteahhitlerinin büyük projelerine yeni kurulan yapı denetim kuruluşunun verilebildiği, bu durumda genel işleyiş ve yine inşaat aşamalarındaki kontroller sırasında iş tecrübesinden kaynaklanan nedenlerden dolayı aksamalar olduğu ve zaman kayıpları yaşandığını belirttik.

Bu bağlamda, yukarıda bahsedilen sorunların çözümü ile ilgili olarak, yapı müteahhidinin denetlenecek yapısı hangi bölgede ise o bölgedeki yapı denetim kuruluşunun sırasına göre verilmesi (Örneğin yapı il merkezinde ise il merkezinden bir yapı denetim kuruluşunun sırasına göre verilmesi) veya en fazla 50 km sınırı getirilmesi, ayrıca yapı müteahhitlerinin büyük projelerine yeni kurulan yapı denetim kuruluşunun yerine daha önceden büyük projeleri denetlemiş tecrübeli yapı denetim kuruluşunun sırasına göre verilmesi önerilmiştir. Ayrıca yeni sistemde inşaat ruhsatlarının yapı müteahhitleri tarafından çıkartıldığı belirtilerek, eskiden olduğu gibi yapı denetim kuruluşları tarafından da inşaat ruhsatlarının çıkartılmasına izin verilmesini diğer sorunlarımızla beraber Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza ilettik.

Bu sorunlarımızın da diğer sorunlarımız gibi hemen çözüme kavuşacağına inanıyoruz.

Son olarak konut satış istatistiklerinden bahsedelim.

Türkiye genelinde 2019 yılının ilk 8 ayında 718 bin 570 konut satılırken yüzde 42.6 artarak 2020 yılının ilk 8 ayında 1 milyon 24 bin 534 konut satılmıştır.

Türkiye genelinde konut satışları 2019 Ağustos ayında 110 bin 538 iken yüzde 54,2 artarak 2020 ağustos ayında 170 bin 408 oldu.

Antalya genelinde 2019 yılının ilk 8 ayında 35 bin 806 konut satılırken yüzde 21.8 artarak 2020 yılının ilk 8 ayında 43 bin 615 konut satılmıştır.

Antalya genelinde 2019 Ağustos ayında 4 bin 814 konut satılırken yüzde 25.7 artarak 2020 ağustos ayında 6 bin 050 oldu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası İnşaat Faaliyetleri Meslek Komitesi Başkanı Hasan TUNÇ

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres