SON HABERLER :
Yönetim kolları sıvadı Atatürk'ün Antalya'ya gelişi törenle kutlandı 2 metre yükseklikten düşüp öldü Öğretmenler hala aşılanmadı Tesadüfün böylesi
İnşaat sektörü durma noktasında
Antalya Ekspres

İnşaat sektörü son yapılan zamlardan oldukça etkilenmiş durumda.

Başta demir olmak üzere beton ve çimento ile diğer tüm malzemelere yapılan zamların sektörü durma noktasına taşıdığını söylemeliyim. Ne sebeple bu zamların yapıldığı bilinmemekle birlikte üreticiler ve tedarikçiler yaptıkları bu zamlar sonrası adeta kendi ayaklarına kurşun sıkmaktadır. Sektörümüz adeta durma noktasına gelmiştir. Zamlar inşaat sektörümüzün üretim hacminde büyük oranda düşüş ve durma noktası yaşatacaktır.

*****

Bir çok üretici yurt dışı satışlarına aldanıp yerli tüketiciyi görmezden gelerek hareket etmektedir. Fakat büyüme hep beraber kol kola elde edilebilecek bir anlayıştır. Sırf para kazanma uğruna yapılan bu hamleler sonuçta ülkemizde ciddi sonuçlar doğurması mümkündür. Rant ve tekelleşme ortamı oluşmuştur. Hammadde yok diye üretimini durdurup bir hafta sonra iki misli fiyat ile üretim yaparak ortaya çıkan üreticilerin döviz kuru arttı bahaneleri ile karşılaşmaktayız. Bu sözünü ettiğimiz hammaddelerin tamamı ülkemizden çıkmaktadır. 250-300 alt grup sektörü tedarik eden İnşaat Sektörü bu yanlış uygulama ve para hırsı nedeniyle adeta durduracak.

*****

Eğer bu yanlış uygulama ve fiyat politikası aynı hırs ve adaletsiz şekilde devam ederse, sektörün üretim hayatı durur, milyonlarca sektör çalışanı işsiz kalır, evlerine ekmek götüremez duruma düşer. Ülkesi için canla başla çalışan bu insanlara sektörün can damarı kanallarına bunu yapmak ihanettir. Yaşanan bu hayasızlığa karşı Rekabet Kurulumuz başta olmak üzere, TOBB ve Ticaret Bakanımıza çağrımızdır. Sektörümüzün geleceğine etki eden ve gerçeği yansıtmayan fiyat zamlarının ivedilikle incelenmesini, haksız kazan ve rant sağlayan firmalara yaptırım uygulanmasını acilen beklemekteyiz.

*****

Sektörde yaşanan suni fiyat artışları da mutlaka takip edilmelidir. İhracat uğruna bir ülkenin en büyük sektörü yok edilmeye çalışıldığını görüyoruz. Dövizin karşısında güç kaybedildiği yetmezmiş gibi bir de fiyat artışlarıyla inşaat sektörü yok edilmeye çalışılmaktadır. Gerek Konfederasyonumuz, gerekse yerelde alnının teri ile sektörün can damarı olmayı sürdüren işini ciddi ve büyük bir disiplinle, kurallara ve yasalara uyarak hizmet veren müteahhitlerimizin bir eylem planı içinde olması kaçınılmaz görülmektedir. Bununla ilgili konfederasyonumuz ve genel başkanımızın da içinde bulunacağı görüş ve paylaşımlarda hükümetimize ve ilgili bakanlığa bir mesaj vermek ve bu konuya dikkat çekmek istiyoruz.  

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Atılgan Sert

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres