SON HABERLER :
Akıma kapılan 9 büyükbaş telef oldu Dinamik denetimler devam ediyor Vali Yazıcı'dan 8 Mart mesajı Antalya’da turuncu alarm devam ediyor Başkan Böcek'ten 8 Mart mesajı
Keçi yetiştiriciliği cazip hale gelmeli
Antalya Ekspres

Anadolu’da birçok şehirde, ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ projesi uygulanmaya başlandı. Özellikle Anadolu coğrafyası, küçükbaş hayvan yetiştirmeye çok uygundur. Bu nedenle Birlik olarak, biz de bu projeyi önemsiyoruz. Proje, ilk olarak Tokat’ta uygulandı. Isparta ve Burdur bizden önce imzaladı. Antalya Valiliği de, Ziraat Bankası ile proje protokolünü imzaladı. Teknik şartname ya da kimlerin yararlanacağına dair şartname henüz açıklanmadı ancak biz birlik olarak keçi ve koyun üretiminin arttırılmasında projenin önemli rol oynayacağını düşünüyoruz. Tam da yem fiyatlarının yüksek olduğu bu dönemde, projenin tüm Antalya’da, tüm üyelerimize uygulanması, yetiştiricilerimizin finansal eksiğinin tamamlanması anlamı taşıyor. Umuyoruz ki teknik şartlar da en kısa zamanda açıklanır ve biz de bunun müjdesini ve duyurusunu yaparız.

******

Proje ile 100 baş altı küçükbaş hayvanı olan yetiştiricilerimiz, sürülerini 100 başa tamamlayabilecek. 100 başın üzerinde sürüsü olan yetiştiricilerimiz ise sürülerini genişletebilecek. Bu yönüyle çok yerinde ve önemli bir proje.  Maki, keçi ve Toroslar bölgeye özgü özel bir imkan sunuyor. Keçiler orman içi alanlarda bulunan çalı ve dikenler ile verimsiz meralar, anız ve bitkisel üretime uygun olmayan alanları kolayca değerlendirmeleri mümkündür. Keçiler anatomik özellikleri itibari ile çalı yiyor, diken yiyor, çoban söylemiyle “çalı giliği” yiyor bu alanları kullanarak beslenmede çok önemli et, süt ve süt ürünleri yanında yaşam için gerekli kıl ve deri gibi ürünlere dönüştürerek ülke ve İlimiz ekonomisine de önemli katkı sağlıyor. Projenin keçilerinde kapsam içine alınması, işsizliğin önlenmesi yanında köyden kente göçün de önüne geçeceği kanısındayız. Küçükbaş hayvan yetiştiricileri, ileri yaşlarına rağmen keçi yetiştiriciliğini yapmakta, ancak belli süre sonunda bırakacakları ve bu alanların da boşalacağı malumdur. Gençlerin finans sorunu çözülürse keçi yetiştiriciliği cazip hale gelecek gençlerin üretime girmesini de sağlayacaktır.

*****

Maalesef para olmadan, hiçbir şey olmuyor. Yetiştiricilerimiz Ziraat Bankası’nın tarımsal kredilerini, ipotek veremedikleri için alamıyordu. Bu proje, bizim için büyük bir fırsat diye düşünüyorum.  Biz de imza attık. Umut ediyoruz ki çok yakın zamanda beklenen desteği alacağız. Özellikle yem konusunda destek sağlanması adına projeden yararlanabilmek istiyoruz.

  Antalya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeliha Öztürk

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres