SON HABERLER :
Bakanlıktan stadyuma 12 milyonluk yatırım Şiddet görmeden yaşamak istiyoruz Antalya’da kadın olmak ve Antalya için öneriler… Çoban Kader'in hayali milli takım forması Büyükşehir Finike'de sulama kanalları etrafına duvar örüyor
Müteselsil sorumluluk nedir?
Antalya Ekspres

Tüketici ve firma sahibi, müteselsil sorumluluğu duyuyor. Müteselsil sorumluluk kavramı özet olarak, var olan bir borcun, belirli bir bölümü yerine tamamından sorumlu olma haline deniyor. Müteselsil sorumluluk tüketici haklarında ve ticari firmalarda benzer ancak ayıran birkaç özellik vardır. Biz tüketicilerimizi ilgilendiren müteselsil sorumluluğun kapsamını ve hangi durumlarda uygulanacağız gibi sorularınızın cevabını gelin, inceleyelim.

*****

Birden fazla kişinin, bir borç veya zararın tamamının ödenmesi sorumluluğundan, zincirleme şeklinde ve tek başına sorumlu olması haline müteselsil sorumluluk adı veriliyor. Birden fazla kişi için sadece müteselsil sorumluluk kararı verildiyse alacaklı kişinin, borcun tamamı için borçlular arasından seçmiş olduğu bir tanesine müracaat etme hakkı bulunuyor. Eğer dört borçlu varsa ve toplam borç 4 TL ise alacaklı kişi, borçlular arasından seçtiği bir borçluya müracaat ediyor. Bunun sonucunda da 4 TL’nin tamamını seçmiş olduğu borçludan isteyerek borcunu tahsil edebiliyor. Müşterek ve müteselsil sorumluluk aynı anda olursa, bu durumda alacaklı kişi, toplam borcunu tahsil edene kadar, dilediği borçludan dilediği kadar para tahsil edebiliyor.

MÜŞTEREKEN SORUMLULUK

Birden fazla kişinin, bir borç veya zararın tümünün ödenmesi sorumluluğundan, kendi payları oranında sorumlu olmasına müştereken sorumluluk deniyor. Birden fazla kişi için sadece müştereken sorumluluk kararı verildiyse bu durumda alacaklı kişinin, o borçluların her birinden sadece borçlunun kendi payına düşen bölümü tahsil etme hakkı bulunuyor. Eğer ki dört borçlu varsa ve toplam borç 4 TL ise alacaklı kişi, her borçlu kişiden 1 TL tahsil edebiliyor.

Değerli tüketiciler hukuki haklarınızı ‘YouTube Neşet Gündüz Tüketici Haklarım’ videolarında izleyebilir ve bilgi edinebilirsiniz…

Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres