SON HABERLER :
Antalyaspor-Fenerbahçe 1-1 Alanyaspor - Göztepe: 1-1 Antalya'da korona denetimi İcradan satılılık 15.894 m2 sera Kumluca'da satılık tarla
Ölçmeden değerlendiremeyiz
Antalya Ekspres

Ölçmediğimiz şeyi değerlendiremeyiz. Hele konu her gün ama her gün milyarca insanın sofrasına ulaşan yaş meyve ve sebze ise bunun ölçümü mutlaka yapılmalı.  

Her ayın 3’ünde açıklanan enflasyon rakamlarının ardından, herkesin gözü ‘Bu ay hangi meyve ya da sebze enflasyonu yükseltti’ diye yaş meyve ve sebze rakamlarına yöneliyor. Her ay bir sebze ya da meyvemiz, enflasyonda günah keçisi ilan ediliyor.  

Ancak gelin görün ki yaptığımız küçük bir çalışmayla olayın hiç de böyle olmadığını fark ettik. Verileri incelediğimizde tarım ürünlerinin enflasyonu dengelediğini hatta çoğu zaman aşağı çektiğini gördük. Yaş meyve ve sebze, 15 yıllık dönemde sadece 2 kere enflasyonu yukarı çeken etki yaratmış.

Tarımın itibarı açısından bu konuyu gündemimize aldık. Antalya Büyükşehir Belediyemiz ile yaptığımız protokolle, hal sistemimizdeki domates, yaş meyve ve sebzenin miktar ve fiyat endekslerini hesaplayıp duyurmaya başladık.  

Evet, aslında ilkini Ekim ayının 2’sinde açıkladığımız ve her ayın 2’sinde düzenli olarak açıklayacağımız ‘Antalya Halleri Domates Endeksi ile Yaş Meyve ve Sebze Endeksi’nin çıkış hikayesi tam da budur.  

Türkiye’nin bitkisel üretiminin yüzde 20,1’ini Antalyalı çiftçimiz üretiyor. Türkiye’nin örtü altı üretiminin yüzde 37’sini Antalya gerçekleştiriyor. Antalya’mız, ülkemiz bitkisel üretimde lider konumdadır. Üretici hallerinin bulunduğu ve domates, yaş meyve ile sebzenin en önemli üretim merkezlerinden biri olan Antalya, sözkonusu ürünlerin fiyatlarının belirlenmesinde de etkin rol oynuyor. Antalya’da üretilen yaş meyve sebzenin yaklaşık 3’te 1’i, domatesin ise 4’te 1’i hallerimizden geçiyor. Endeks çalışmamızda halden geçen ürün miktarı azaldıkça fiyatın arttığını gördük.  

Bu çalışmayla asıl amacımız hem üreticimize yön verebilmek, hem de piyasa düzenleyici kurumlarımıza referans olabilmektir. Biz bu referanslarla üretimimizi planlayabilir, yaş meyve- sebze ticaretimize yön verebiliriz.  

Önümüzde kış mevsimi var. Pandemi döneminde kışın yaş meyve sebzenin arzını, fiyatını çok konuşacağız. Umuyorum açıkladığımız endeks sektörün şeffaflaşması ve karar vericilerin sektörle ilgili doğru kararlar almasının önünü açar.  

Sağlıkla, sevgiyle…

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali ÇANDIR 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres