SON HABERLER :
Antalya'da korona denetimi İcradan satılılık 15.894 m2 sera Kumluca'da satılık tarla Manavgat'ta 19 m2 satılık dükkan Büyükşehir'den 8 Mart'ta kadın personele izin
Pandemi sürecinde kamu emekçileri
Antalya Ekspres

COVID-19 salgını kapsamında kamu çalışanlarının dönüşümlü çalışma tedbirine ilişkin 26/08/2020 tarihinde yayımlanan 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi sonrası birkaç kurumda uygulama başlamış ancak, vatandaş yoğunluğunun ve dolayısı ile bulaş riskinin en çok olduğu kurumlardan olan İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerinde, Valilik birimlerinde, Vergi Daireleri ve Defterdarlık birimlerinde Antalya Valiliğince genelgenin uygulanmasına ilişkin karar beklenmiş, sendikamızın ısrarlı talep ve zorlaması ile 9 gün sonra bir karar yayımlanmıştır. Söz konusu karar dönüşüm kapsamını yüzde 30 oranla sınırlamış, bunun yanında müdür, müdür yardımcısı ve şef olarak çalışan personeli dönüşüm kapsamı dışında bırakmış, tüm çalışanlar nezdinde vicdanları yaralayıcı bir ayrımcılığa imza atarak, kapsam dışı bırakılan personel için de ayrıca değersizlik hissi yaratmıştır.

***

Kamu emekçileri, hizmet bekleyen vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması, bekledikleri hizmete bir an önce ulaşmaları gerektiğinin bilinciyle her zaman olduğu gibi pandemi sürecinin en başından itibaren büyük bir özveri ile çalışmaktadır. Ancak pandemi sürecinin daha da uzun süreceği, ilimizde kamu kurumlarında vakaların hızla arttığı, bu durumun çalışanlarda ciddi bir tedirginlik yarattığı da bir gerçektir. Pandemi uzun soluklu bir koşu ve bitişe ulaşabilmek için çalışanların sağlıkta ve güvende kalması bir gerekliliktir. Örgütlü olduğumuz tüm kurum idareleri ve valilikle görüşmelerimize, yazılı olarak da eksiklikleri, aksamaları ve taleplerimizi dile getirmemize rağmen halen keyfi olarak kararı uygulamayan veya bilimsellikten uzak, göstermelik uygulamalar yapan kurumlar vardır.

***

Nüfus müdürlükleri merkezi randevu ve müdürlük bazında randevusuz başvuru sistemi ile çalışmakta ve her müdürlüğün belli bir kotası bulunmaktadır. Daha önceki genelgede de olduğu gibi son Cumhurbaşkanlığı genelgesine istinaden, Sendikamız Genel Merkezi Nüfus Genel Müdürlüğü ile görüşerek randevu kotalarının düşürülmesi, dönüşümlü çalışma şartlarının ancak bu şekilde sağlanabileceğini iletmiş ve randevu sayıları azaltılmıştır. Ancak buna rağmen nüfus müdürlüklerinde dönüşümlü çalışmaya geçilmemiştir. Vatandaş yoğunluğunun en fazla olduğu kurumların başında geldiği, verilen hizmet sırasında parmak izi almak için vatandaşla fiziksel temasta da bulunulduğu göz önüne alındığında, gerekli tedbirler alınmadığı, keyfi tutumlara devam edildiği takdirde vakaların daha da artacağı bir gerçektir ve bunun sorumlusu keyfi davranan idareciler olacaktır. Adliyelerde dönüşümlü çalışmaya geçilmemiş, adliyelerin tüm birimlerinde, ilçe adliyelerde vaka sayıları ürkütücü bir noktaya ulaşmış olup, her gün yeni yeni vakalar tespit edilmeye devam etmektedir.

***

Bazı kurumlarda haftada 1 veya 2 günlük dönüşüm uygulaması bilimsellikten çok uzaktır. Amaç teması en aza indirerek bulaş riski ve oranını azaltmaktır ancak böylesi göstermelik ve keyfi uygulamalar teması kesmediği için işyerinde görülen bir vaka çok sayıda personelin karantinaya alınması sonucunu doğurmakta, bu da kamu hizmetinin aksamasına yol açmaktadır. Sürecin en başından itibaren Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi olarak, teması ve dolayısı ile bulaş riskini azaltmanın, personelin en az iki gruba ayrılarak dönüşüm planlaması yapılmak suretiyle sağlanabileceğini, pozitif vaka tespiti halinde, temassız grubun kamu hizmeti üretmeye devam edebileceğini, en sağlıklı ve verimli yöntemin bu olduğunu defalarca anlattık. Birçok kurumda uygulanan yöntemin yarattığı olumsuzluklar somut olarak deneyimlenmesine rağmen, hem emekçilerin, hem de hizmet alan vatandaşların sağlığını hiçe sayan keyfi uygulamalarda ısrar edilmekte...

***

Bunun yanında kamu kurumlarına risk grubunda bulunan vatandaşların alınmamasına ilişkin başlayan HES kodu sorgulama, maske dışında başkaca bir koruyucu ekipman olmadan kamu emekçilerine yaptırılmaktadır.

Yasal olarak emniyet personelinin yapması gereken iş angarya olarak bizlere yüklenmekte aynı zamanda bu durum risk grubunda olduğu tespit edilen bireylerle fiziksel temasa ve tüm çevremizi de bulaş riskine açık hale getirmektedir.

***

İl ve ilçeler olmak üzere, Adliyelerde, Nüfus Müdürlüklerinde, SGK da, Vergi Daireleri ve Defterdarlıkta, İŞKUR da, TÜİK de ve daha birçok kurumda ürkütücü boyutlara ulaşmış vaka tespitleri bulunmaktadır. Genelge ve Valilik kararının kamu emekçilerini koruyacak şekilde uygulanmaması, bilimsel yaklaşımla sunduğumuz önerilerin dikkate alınmaması, keyfi uygulamalarda ısrar edilmesi, binlerce kamu emekçisinin sağlığının hiçe sayılması demektir. Hiçbir salgın kişilerin bireysel çabaları ile önlenemez.  Salgınla mücadelenin olumlu sonuç vermesi için alınan tedbirlerin toplumsal ve çalışma hayatının tümünü kapsaması gerekmektedir. Okullarda yüz yüze eğitim sürecinin başlamasına kadar, 10 yaş altında çocuğu olan ebeveynlerin idari izinli sayılması, evden çalışma altyapısı bulunan kurumlarda evden çalışma koşullarının oluşturulması ayrıca talebimizdir. Tüm kamu kurumlarında gerçek anlamda koruyucu, yayılımı azaltıcı şekilde dönüşümlü çalışma uygulamasına derhal geçilmelidir. Bu anlamda tüm ilgili birim ve idareleri sorumluluğa davet ediyor, kamu emekçilerinin talepleri karşılanana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi tekrar tekrar belirtiyoruz.

Büro Emekçileri Sendikası Şube Başkanı Devrim MOL

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres