SON HABERLER :
Keçi yetiştiriciliği cazip hale gelmeli Yasak geldi mobilyalar elde kaldı Taklit ürün satan firma kapatılmalı Sahasında 5 maçtır kaybetmiyor Teknik personele ormanda eğitim
Pandeminin gösterdikleri
Antalya Ekspres

Antalya, deniz ve kumdan ibaret değil.

Antalya'nın keşfedilmeyi bekleyen mağaraları, ovaları, gölleri, platoları, şelaleleri de de var. Keşfedilmeyi bekleyen yerlerin başında da Taşeli Platosu geliyor. Bu pandemi bize aslında doğanın kıymetini, suyun kıymetini, ovaların kıymetini de anlattı.

Yani; doğanın aslında ne kadar önemli ve değerli olduğunu, fakat kıymetini bilemediğimizi anladık. Kıymetini anladığımız bu yerlere sahip çıkmamız gerektiğini, korumamız gerektiğini anladık. Aynı zamanda bir turizm ve tarım kenti olan Antalya'da, alternatif tatil nerelerde yapılır?

Nasıl doğal güzellikleri vardır, nereleri keşfetmeliyiz bunu gördük. Belki de farkında değiliz ama Taşeli Platosu birçok milli parktan daha zengin ve farklı ekosistem, canlı doğa ve ortama sahip. Tabii güzel gelişmeler de yok değil. Buranın kıymetini anlayan ve korumaya çalışan bir koordinasyon kurulu var, çalışmalar yapılıyor. Demem o ki; bu tür doğal güzelliklerin ve doğa harikalarını keşfetmeli, korumalı ve bir yöntem halinde insanlığın hizmetine sunmalıyız. Çocuklarımıza, gelecek kuşaklara anlatmalıyız. Eğer bu tarz doğa harikalarını koruyabilirsek suyumuzu, canlıları korumuş oluruz, bitkileri ve endemik türleri korumuş oluruz. Dolayısıyla bölgemize, ülkemize ve insanlığa katkı sağlamış oluruz.

*****

Bir tarafta imara açılan doğa, yakılan gasp edilen plajlar, bilinçsizce tüketilen yer altı suyu, doğal kaynaklarımız var ama bir yandan da geleceğimiz için çabalayan sivil toplum kuruluşları, bilim insanları ve gönüllüler var. Evet inanıyorum ki umutla bakıyoruz, umutla çalışıyoruz, inançla çabalıyoruz, bütün kötülüklere rağmen iyilik kazanacak.

Alara Çayı, Eğrigöl, Altınbeşik Mağarası daha hangi birini sayayım?

Yaylalar, dağlar…

Pandemi döneminde paramız vardı harcayamadık, lüks arabalarımız vardı binemedik, güzel modaya uygun elbiselerimiz vardı giyemedik, lüks restoranlarda yemek yiyemedik…

İnsanlar birbirinden kaçacak yerler aradı. Yaylalara, köylere, jeoparklara ve milli parklara doldu. Bugün, kentsel anlamda baktığınız zaman imkanı olan insanlar yaylalara tek katlı da olsa evler yaptı.  Toprağa dokunacağı, sebzesini meyvesini yetiştireceği, havasını koklayacağı yatırımlar yaptı. Diğer insanlar da kaçıyor ve bu da gösteriyor ki belki de bugünkü pandemi, bir mesaj aslında. Kendimize gelmemiz için yapılan bir çağrı, bir uyarı.

Atamızın sözü olan ‘Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir’ sözünün hakkını vermek gerekir.

Geleceğimizin önlemlerini bugünden almalıyız…

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Bayram Ali Çeltik

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres