SON HABERLER :
Antalyaspor-Fenerbahçe 1-1 Alanyaspor - Göztepe: 1-1 Antalya'da korona denetimi İcradan satılılık 15.894 m2 sera Kumluca'da satılık tarla
Sağlık emekçilerinin sorunları
Antalya Ekspres

Covid-19 salgının ülkemizde görülmesinin üzerinden yedi ay gibi bir zaman geçti. Biz sağlık emekçileri ise bu süre zarfında büyük bir özveri ile mücadele ettik, etmeye de devam ediyoruz.  Sağlık emekçilerinin uzun zamandır birikmiş olan ve çözüm bekleyen sorunları mevcuttur. Bu sorunlar pandemi süreciyle birlikte iyice görünür olmuştur. 

Özellikle sağlıkta dönüşüm programının bir yansıması olan sağlık hizmetinin az sayıda çalışanla verilmesi 

4A, 4B,3+1 Sözleşmeli, 4924 Çakılı Sözleşmeli, kadro karşılığı sözleşmeli gibi modellerle aynı alanda ama farklı istihdam biçimleriyle sağlık emekçilerinin çalıştırılması

Farklı istihdam biçimleri nedeniyle aynı işi yapıp farklı ücretlerin alınması

Mali ve sosyal hak kayıpları

Ek ödemelerde adaletsizlik

Sağlık emekçilerine yönelik bitmek bilmeyen şiddet olayları

Ve daha saymakla bitmeyecek birçok sorun çözüm beklemektedir.

Çözüm yolları ise bellidir.

Pandemi öncesinde de var olan ve pandemiyle daha da belirginleşen bu uygulamalardan artık vazgeçilmelidir.  Hangi istihdam biçiminde, hangi kadroda olursa olsun tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçileri kadroya alınmalı ve güvencesiz çalışma biçimleri tamamen ortadan kaldırılmalıdır. 

Yetersiz olan sağlıkçı sayısı kadrolu atamalarla artırılmalıdır.

Ücret adaletsizliği ortadan kaldırılmalıdır; temel ücretin en düşüğü yoksulluk sınırının üstünde olacak şekilde yükseltilmesi ve yapılan/yapılacak olan tüm ek ödemelerin maaşa ve emekliliğe yansıtılması, ek ödemelerdeki haksızlıkların giderilmesi, üç ay tavandan yapılacağı duyurulan ek ödemelerin tüm sağlık emekçilerini kapsayacak şekilde ve meslek grupları ve istihdam biçimleri arasında adaletsizliğe neden olmayacak şekilde ödenmelidir.

İçinde bulunduğumuz pandemi koşullarında fedakarca görevlerini yapmaya çalışan sağlık emekçilerine karşı yapılan şiddetin son bulması için uygulanan neoliberal sağlık politikalarının sonlandırılması, sağlık emekçilerine yönelik itibarsızlaştırma ifadelerinden vazgeçilmesinin yanı sıra sağlıkta şiddet yasasının hayata geçirilmesi için gereği yapılmalıdır.

Sağlık Emekçileri Sendikası Eş Başkanı Şükran İçöz

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres