SON HABERLER :
Alanyaspor-Denizlispor: 3-2 CHP Antalya İl Başkanı Bayar görevden alındı Antalya'da otelde korona virüs tedbirleri unutuldu      Ekipler kaçak avcılara göz açtırmıyor  Başkan Böcek aylar sonra ilk kez mecliste
SINAVLAR İPTAL EDİLSİN!
Antalya Ekspres

Çocuklarımızın sağlığı, eğitim hakkı ve geleceğine dair endişelerimiz her geçen gün daha da artıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ise biz velilere ve  çocuklarımıza rağmen kararlar almaya, açıklamaya devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 Mart’ tan itibaren ortaöğretim kurumlarında yüz yüze sınavların gerçekleştirileceği açıklandı. Milyonlarca çocuğumuz salgının başladığı 16 Mart’ tan bugüne uzaktan eğitime ulaşamadı ve bu sorun devam ediyor. UNICEF’ in 2020 Ağustos ayında yayınladığı “Uzaktan Eğitimde Erişebilirlik Raporu” na göre ülkemizde en az 6 milyon öğrenci uzaktan eğitime erişemedi. Uzaktan eğitime ulaşabilen çocuklarımızın ise MEB’ in verilerine göre %64’ ü ebeveynlerinin cep telefonları ile uzaktan eğitime ulaşmaya çalışıyor. Uzaktan eğitime erişebilen çocuklarımız açısından da nitelikli ve düzenli bir erişim imkanının olmadığı bir gerçekliktir.

Uzaktan eğitime salgının başladığı günden bugüne erişemeyen, devamlılığı, sürekliliği ve nitelikli erişim koşulları sağlanılmayan, dersleri yalnızca televizyondan takip edebilen, tarlada veya başka işlerde çalışmak zorunda bırakılan çocuklarımızın başarılarının notla değerlendirme ısrarı yaşanılan sorunları ve eşitsizlikleri daha da arttıracaktır.

Öğrenciler, en çok kullanılan sosyal mecralardan biri olan Twitter'da ''Turkishstudentslivesmatter'' etiketiyle yaklaşık 2 milyon tweet atarak sınavların iptaline yönelik isteklerini dile getirdiler. Twitter Dünya gündemine de giren etiket eylemine, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise ''Sesinizi duyuyorum ancak sınav olmazsanız yükünüz artar.'' diyerek yanıt verdi.

Oysa öğrencilerin yüz yüze eğitim süreci başlamadan, telafi programları uygulanmadan yapılan sınavların ne kadar doğru olacağı, tartışılır. Uzaktan öğretim süreci ile ilgili tartışmalar sürerken, derslere katılım oranların düşüklüğü ve ciddi öğrenme kayıplarının olduğu göz önüne alındığında, telafi eğitimleri tamamlanmadan sınavların yapılması, çok da yerinde bir karar olmayacağı görülmektedir. Milli Eğitim Bakanlığının sınavlarla ilgili tekrar bir değerlendirme yapması, öğrencilerin tedirginliklerini gidermesi yerinde olacaktır.Çocuklarımızın pandemi sürecinde ciddi psikolojik sorunlarla boğuşurken bir de sınav ve not kaygısı yaşamasını istemiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı’ nın temel görevi, sorumluluğu sınavlar değil, çocuklarımızın eğitimden kopuşunu engelleyen, devamlılığını sağlayan ve salgında psikolojilerini güçlü tutan önlemleri almak; gerekli önlemleri alarak ve tüm eğitim çalışanlarını aşılayarak acilen okulları açmaktır.

Çocuklarımız ülkemizin bugünü ve geleceğidir. Salgında uzaktan eğitime hiç erişemeyen veya düzenli, nitelikli olarak ulaşamayan, çalışmak zorunda bırakılan çocuklarımızın başarısı notla değerlendirilemez. Sınavların ertelenmesi de sorunu çözmez, eşitsizlikleri ortadan kaldırmaz. Sınavlar uygulanmamalı, iptal edilmelidir.

MEB bir an önce sınavların iptal edildiğini açıklamalıdır, açıklamak zorundadır.

Sınav ısrarı ile tek bir çocuğumuzun dahi hayallerini, umutlarını kaybetmesine izin vermeyeceğiz.

ÖĞRENCİ VELİ DERNEĞİ ANTALYA ŞUBESİ Füsun Sarsılmaz

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found