SON HABERLER :
Vali Yazıcı: Mavi vatanı korumaya devam edeceğiz Kar üzerinde resim yaptılar   Alanya'da satılık 1+1 daire İcradan satılık villa Başkan Böcek'ten anlamlı kutlama
Toplu işyerleri rahatlatır
Antalya Ekspres

Herkese merhaba.

Öncelikle bana bu köşede fikirlerimi açıklayarak kooperatifimiz hakkında bilgi verme imkanı tanıdığı için Antalya Ekspres Gazetesi ailesine çok teşekkür ederim.

Benim gibi çıraklıktan yetişen birçok esnafın hayatının büyük bir kısmının gecekondu altındaki küçücük ve sıkıntılarla dolu dükkanlarda geçmesi; bizlerin daha geniş, ferah ve kullanışlı atölyelerde çalışma özlemimizi her zaman artırmıştır.

Gecekondular altındaki sıcak suyun dahi olmadığı küçücük dükkanlardan duyduğumuz rahatsızlıktan dolayı, 1995 yılında 70-80 esnaf arkadaşla bir araya gelerek Sanayi Sitesi kurma fikri oluştu.  

Böylece S.S. Antalya Esnaflar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifimizi 7 Nisan 1995 tarihinde kurduk.

Sanayimiz; Metal İşleri, Hurdacılar ve Ahşap İşleri olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.

Başkanlığını ise 25 yıldır ben yürütüyorum. 1999 yılında Kepez ilçesi sınırları içerisinde bulunan Gaziler Mahallesi’ndeki 550 dönümden oluşan alan, Sanayi Bakanlığı tarafından kooperatifimize tahsis edildi. 860 dükkan için Sanayi Bakanlığı’ndan tahsis alındı.  Şuanda da alan içerisinde sıcak suyundan banyosuna, ofisinden bodrumuna, hatta ferahlık açısından yüksekliğine kadar her türlü ihtiyaca cevap veren modern dükkanlarımız mevcut.

Biz burada Antalya’ya örnek bir sanayi sitesi oluşturuyoruz.  274 dükkanımızı tamamlayarak üyelerimize teslimini yaptık. Diğer dükkanların da inşaat çalışmaları devam ediyor. Bazılarının temeli atılırken, bazılarının da karkası yükseliyor. Daha önceden atıl vaziyette olan sanayi alanımızda şuanda önemli oranda istihdam sağlanıyor ve bölgenin değeri her geçen gün gittikçe katlanarak artıyor.

Örnek projemiz tamamlandığında; işyeri sahibi ve çalışanlarıyla 5-6 bin, aileleriyle birlikte 30-35 bin arası insanımıza ekmek kapısı aralayacak. Buradaki en büyük ihtiyacımız sanayi sitemiz ile bölgenin bağlantısını sağlayacak olan yollar. Planlarda mevcut olan 60’lık ve 30’luk yolların açılmasını bekliyoruz. Yollar için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Kepez Belediyesi’ne gerekli müracaatları yaptık. Burada yaşadığımız en büyük sorunun başında ise davalar geliyor.

Tahsisli alan içerisinde hak iddia edenlerin açtıkları davalar, dükkan inşaatlarımızın yavaş ilerlemesine neden oluyor. 20 senedir 257 tane davaya girip çıktık. Davayı kaybediyorlar, başka bir şeyden yine açıyorlar. Zilliyetlikten kaybediyorlar 2B’den açıyorlar. Bu süreçleri elbette aşıyoruz ama çalışmalarımızın yavaşlamasına üzülüyoruz. Biz burada ciddi yatırımlar yaptık ve esnafımızın haklarını korumak zorundayız. Sanayileşme kalkınmanın en önemli göstergesidir.

Ülkemizin çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkabilmesi için, sanayileşmenin doğru yerde ve doğru projeyle, ekolojik dengeyi bozmadan hayata geçirilmesi gerekmekte.

Küçük sanayi organizasyonları, kitlesel istihdama dönük ve kalkınmanın tabana yayılmasını sağlayıcı yanıyla; faydalı ekonomik ve sosyal sonuçlara zemin hazırlamakta.

Bizim projemiz; küçük sanayi organizasyonu olması yönüyle de doğaya ve güzel kentimize ekonomik, çevresel ve sosyal katkılarda bulunuyor.

Az önce de biraz değindiğim gibi bizim sanayileşmede ülke olarak en büyük sıkıntılarımızın başında gecekonduların veya apartmanların altındaki ihtiyaca yeterince cevap vermeyen dükkanlarda iş yapmaya çalışmamız geliyor.

Bu sıkıntıyı çözmek için, ihtiyaçlara yeterince cevap verecek dükkanların bulunduğu, hem çalışanların hem de gelen vatandaşların rahat ettiği toplu alanlara sahip olmamız gerekiyor.

Maalesef bunlarda yetersiziz. Toplu işyerleri yatırımcısından çalışanına, hizmet götüren kurum ve kuruluşlardan vatandaşlara kadar herkese hem avantaj hem de tasarruf sağlar.

Yatırımcı daha fazla üretim yaparken, rahat çalışan işçiler işlerini daha mutlu ve hızlı yürütür.

Hizmetler dağınık yerlere değil de belli bir alana topluca götürülünce kurum ve kuruluşlar tasarruf sağlar.

Vatandaşlar da neyi nerede bulacağını bilir ve hem yakıttan hem de vakitten tasarruf eder. Kısaca toplu işyerleri rahatlatır. Bizim de burada yapmak istediğimiz bu.

Sağlıcakla kalın.

S.S. Antalya Esnaflar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Avni GÜMÜŞ 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres