SON HABERLER :
Antalyaspor-Fenerbahçe 1-1 Alanyaspor - Göztepe: 1-1 Antalya'da korona denetimi İcradan satılılık 15.894 m2 sera Kumluca'da satılık tarla
Toplu taşımada ilklerin şehri hep Antalya olsun istedik…
Antalya Ekspres

Antalya; doğduğumuz ve doyduğumuz şehir. 2016 yılında başladığımız görevimizde halkımız için, şehrimiz için, esnafımız için sorunlarla mücadele etmek adına kollarımızı sıvadık, sorun ve sıkıntıları masaya yatırıp çözüm odaklı planlar yaptık.

Kolay olmadı… 7 metre araçlarımızdan o dönem Büyükşehir Belediyemizin zorlaması ile kısa sürede 12 metre tek tip alçak tabanlı, engelli biniş rampalı, Avrupa standartlarına uygun çevreci Euro5 ve Euro6 motorlu araçlara geçiş yaptık.

Araçlarımızın 12 metre araçlara geçiş sürecinin çok kısa sürede talep edilmesi esnafımızı mali anlamda çok büyük sıkıntılar içerisine soktu. Tabii ki bu radikal kararların esnafımız üzerindeki sancıları da büyük olmaktadır.

Değişim sürecinin bitmesinin ardından, halkımızdan gelen şikayet ve taleplerin çözümü üzerinde çalışmalarımıza başladık.

Kayıt dışı mali durumu önlemek adına radikal kararlar alarak şehrimizde, toplu taşımada nakit ücret alınması uygulamasını sonlandırdık.

Vatandaşlarımızın toplu taşıma kullanırken ödeme kolaylığı için temassız nfc sistem kartlı biniş uygulaması ve temassız kredi kartı ile biniş sistemlerini devreye soktuk.

Bunun yanında, araçlarımızda kullanılan ödeme sistemi ‘Antalyakart’ sistemi içerisinde kullanılan nfc kartında bakiyesi bulunmayan vatandaşlarımız temassız kredi kartı kullanabildiği gibi bakiyesi olmayan ve temassız kredi kartı olmayan vatandaşlarımız için de iki binişlik ‘kullan at’ misafir kartları hayata geçirdik.

Tüm illerin toplu taşıma sisteminde yaşanan ve halkımızdan gelen ortak şikayeti olan araçlarımızın yolcu kapma yarışı sorununun trafiği tehlikeye attığı ve insan hayatını tehlikeye soktuğu durumunu değerlendirerek tüm esnafımızın desteği ile taşıyanın-taşınanın memnun olacağı bir havuz sistemi oluşturup araçlarımız arasında yaşanan yolcu kapma yarışlarını sonlandırarak şoför esnafı arkadaşlarımızın duraklarda bu sorundan dolayı kavga etmelerini bitirdik ve arkadaş, dost olduklarını tekrar hatırlamalarını sağladık.

Yine Antalya halkımızdan gelen en fazla şikâyetlerden olan duraklarda saatlerce bekliyoruz ve otobüs gelmiyor şikâyetine karşılık çözüm üreterek Antalya kart uygulaması üzerinden durak ve hat sorgulama sistemini devreye soktuk.

Araçlarımızın gps verileri üzerinden hat ve durak numaralarının entegre çalıştığı bu sistemde vatandaşlarımız hat seçiminden sonra bulundukları lokasyon üzerinden duraklarını işaretleyerek binecekleri oldukları otobüsün kaç dakika sonra durağa geleceğini önceden bilmesini sağlayarak vatandaşlarımızın durakta bekleme sürelerini azalttık.

Vatandaşlarımıza toplu ulaşımda daha iyi hizmet sağlayabilmek adına Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde 7 gün 24 saat çalışan Ulaşım Çağrı Merkezi kurulmasını ve vatandaşlarımızdan gelecek olan toplu taşıma talep ve şikayetleri için çözüm sağlanmasını sağladık.

Vatandaşlarımızın toplu taşımayı daha hızlı ve rahat kullanmaları adına birçok hattımız üzerinde hat planlamaları yaparak Antalya toplu ulaşımının kalitesini arttırdık.

Vatandaşlarımızın toplu taşımayı kullandıkları süre boyunca kendilerini güvende hissetmeleri adına yaşanmasını hiçbir zaman istemediğimiz (hırsızlık, gasp, taciz) durumların önüne geçmek adına araçlarımızı çağrı merkezimizce sürekli izlenen ve kayıt altına alınan tamamen ses ve görüntü kaydı yapan çağımızın en yeni güvenlik sistemleri ile donattık.

Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde kayıp eşya ofisi kurulmasını sağladık araç şoförlerimize anında ulaşabilmemiz adına araç plakası sıralamasına göre araçlarımıza telefon hattı sağlayarak vatandaşlarımızın araçlarımızda unuttukları her şeyin takibini kısa sürede yapıp vatandaşlarımıza en sürede kayıp eşya ofisinden kendilerine teslim edilmesini sağladık.

Tek hedef hizmet kalitesini yükseltmek... Hizmet kalitemiz adına şoför esnafımıza her yıl düzenli olarak uyuşturucu testi zorunluluğu getirdik.

Halkımızdan gelen talep ve isteklere cevap verirken esnafımızın da yıllardır birikmiş olan sorunlarına da büyük ölçüde çözümler ürettik.

Bize güvenen esnafımın güvenini hiçbir zaman boşa çıkarmamak adına mücadele ettik.

Ben her zaman her platformda esnafımın sesi, kulağı, gözü olmaya çalıştım. Bıkmadan usanmadan mücadeleci ruhum ile yaşadığımız sorun ve sıkıntıları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, yine dönemimizde gerçekleşen toplantılarda Başbakan Binali Yıldırım’a, 4 defa İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya, 3 defa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımıza, Ticaret Bakanımıza, Maliye Bakanımıza, Dışişleri Bakanımıza aktararak esnafımızın sorunlarını anlatarak çözüm aradık.

Bununla beraber Büyükşehir Belediyemiz ve esnafım arasında köprü oldum, her zaman yapıcı olmayı kendime düstur edindim, hiçbir zaman ayrıştırıcı olmayı savunmadım, kaynaştırıcı düşünce ile olmaya gayret gösterdim.

2018 yılında tüm Türkiye geneli ulaşım esnafına uygulanan ücretsiz seyahat hakkına çözüm ürettik. Bu kapsamda yolcu taşınması durumundan dolayı esnafın gelirleri ile giderlerini karşılayamaz halde kalması sebebi ile 24 bin lira olan ciro tutarını ‘kilometre başına destek’ modelini kentimizde hayata geçirerek 32 bin lira ciro yapmasını sağlayıp esnafımız adına tarihi bir karara imza attık.

O anki kanunlarda yeri olmaması durumundan dolayı büyükşehir yönetmeliğine ücretsiz seyahat kapsamında taşınan yolcular için uygulanacak olan bu kararı ekleterek kentimizde hizmet veren esnafımız için Büyükşehir Belediyesi bütçesinden gelir desteği ödenmesi kanununu çıkartarak ülkemizdeki tüm illerde hizmet veren toplu taşıma esnafına emsal olmasını sağladık.

Esnafımızın ortada olan mali durumunun iyi olmaması sebebi ile zor şartlarda değişim yaptığı otobüslerimizin belediye yönetmeliğinde uygulanan 10 yaş sınırını 15 yaşa çıkartarak esnafımıza 5 yıl amortisman bedeli kazandırdık.

Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun destekleri ile Maliye Bakanımız ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeler neticesinde esnafımızın ödediği KDV oranı olan % 18’i hasılat esaslı KDV düzenlemesi ile % 1.5 oranına düşürterek esnafımızın KDV’sini % 16,5 azalttık yine gelir vergisinin de % 20 oranından % 1.5 oranına düşürülmesini sağladık.

Esnafımızın belediyeye ödediği aidat ve devir ücreti adında alınan ücretlere dava açarak iptal edilmesini; 2020 yılı itibari ile Büyükşehir gelir kalemlerinden çıkarılmasını sağlayarak tüm Türkiye’ye örnek olduk. Son 5 yılda esnafımızın belediyeye ödemiş olduğu aidat ve devir ücretlerinin faizi ile birlikte geri alınmasını sağladık.

2018 yılında aylık 750 lira olan 65 yaş ödemelerinin bin liraya çıkarılmasını ve düzenli olarak ödenmesini sağladık, 65 yaş ödemelerinin 3 bin liraya çıkarılması adına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızla görüşmelerimiz devam etmektedir.

Büyükşehir Belediyemizden ücretsiz seyahat kapsamında hizmet alan vatandaşlarımız ve indirimli kartı olan indirimli hizmet alan vatandaşlarımız için biniş başı 0,55 kuruş destek almaya devam etmekteyiz. Bu destek ödemesinin de yıllık TEFE-TÜFE oranında hesaplanarak arttırılması konusunda aldırmış olduğumuz meclis kararı gereğince yıllık olarak artış yapılmaktadır.

Tüm dünyayı etkisi altına almış olan covid salgınından dolayı günlük taşıdığımız yolcu sayımızın % 60 oranında azalması sebebi ile Antalya Büyükşehir Belediyemize Mart 2020’de yapmış olduğumuz talep doğrultusunda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Muhittin Böcek’in desteği ile esnafımıza kilometre başına 1 TL mazot desteği sağlanmaktadır.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Muhittin Böcek‘e rahatsızlığı sebebi ile acil şifalar diliyorum.

Esnafımızın sorunlarına çözüm bulabilmek adına ülkemizin önde gelen bakanları ile valileri, mülki amirleri, milletvekillerimiz ile kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, emniyet müdürlerimiz, il jandarma komutanlarımız siyasi il parti başkanlarımızla sürekli görüşerek şehrimizin ulaşım sorunları ve esnafımızın sıkıntılarına çözüm üretmekteyiz.

Doğruluk ve dürüstlük ilkesi ile çıktığımız bu yolda; esnafımızın sorunlarının büyük çoğunluğunu çözüme kavuşturduğumuzu düşünüyorum. Yıllardır birikmiş sorun ve sıkıntıların çözüme kavuşturmak adına esnafımdan biraz daha sabır diliyorum.

Bizlerin esnafımızın takdiri ile bu göreve gelmemiz şehrimizin ulaşımının kazanımları olmuştur. Esnafımızın hizmet kalitesi anlamında her zaman yenilikçi olması Antalya toplu ulaşımının kalitesini her zaman arttırmaktadır, Antalya her zaman toplu ulaşımın her zaman ilklerin şehri olmaya devam edecektir.

Başta kıymetli Antalya halkımıza ve siz değerli okuyucularımıza saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum.

Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yasin ARSLAN

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres