SON HABERLER :
Bakanlıktan stadyuma 12 milyonluk yatırım Şiddet görmeden yaşamak istiyoruz Antalya’da kadın olmak ve Antalya için öneriler… Çoban Kader'in hayali milli takım forması Büyükşehir Finike'de sulama kanalları etrafına duvar örüyor
Turizmde sezonluk işçi sorunu
Antalya Ekspres

Covit 19 aşısı bulunuyor. Bilim, hastalığı kontrol altına alacak ve sezon başlayacak. 

Ancak sorun bundan ibaret değil ki…

Turizm, planlanan ve önerilen aktivitelere, arz ve talebe bağlı olarak, daha canlı olacağı, yarı canlı ve ölü olacağı dönemler oluşturuyor.

Yüksek sezon, ölü sezon gibi kavramlar, içinde bulunulan fiziki, coğrafi, iklimsel, kültürel, tüm etkenlerin yanında, planlamalarla ve yatırımlarla da doğrudan ilgilidir.

Ülkemizde uygulanmakta olan genel çerçeve, tatil turizmi, ‘Deniz, kum, güneş’ diye özetleniyor.

Kış turizmi de ‘kayak merkezleri’ kar mevsimi ile sınırlanıyor.

Milyarlarca dolarlık yatırımlar, dev tesisler, milyonlarca turizm işçisi, ölü sezonlarda, işsiz, işlevsiz, mağdur, kalıyorlar.

Bölgelere göre 2 aylık sezondan, 6-8 ay süren sezonlara doğru değişkenlik gösteriyor.

İşsizlik sigortası da kuruluş amacına hizmet etmiyor. 

Görevi dışında alanlara ödeme yaparken, gerçekten işsiz, ücretsiz kalmış milyonlara karşı ‘kör, sağır, dilsiz ve çolak’ oluyor.

Özellikle sezonluk turizm işçileri, konulmuş ön şartları hiçbir zaman yerine getiremeyerek, ömür boyu prim ödeseler de hiçbir zaman bu işsizlik sigortasından ‘işsizlik ödeneği’ alamazlar.

Doğru planlama ve ilave yatırımlarla, sezon uzatılabilir, turizmde çeşitlendirmelerle, ‘Deniz, Kum, Güneş’ söylemli, sezon uygulamasından kurtulup, turizm 12 aya yayılabilir.

Hem tesisler atıl kalmamış olur, hem de işçiler için 12 ay iş, 12 ay ekmek sağlanmış olur.

Atıl kapasite harekete geçirildiği için yatırımcı da, ülke de karlı duruma geçer. Verimlilik artar.

Kültürler, medeniyetler beşiği Anadolu, turizme çok zengin olanaklar sunuyor.

Sağlık Turizmi için iyi eğitimli sağlık personeline, doktorlara ve hocalara sahibiz.

Peki, biz ne yapıyoruz?

Bilinçsizce avlanan, trol balıkçıları gibi ‘o anda ne toplayabilirsek kardır’ mantığıyla, ‘Ucuz iş gücü-Ucuz turizm’’ politikasızlığı ile bu güne de, geleceğe de zarar vererek, yetişmiş iş gücünü sektörden kaçırarak; turizmi ırgat çalıştırılan, pamuk tarlasına çevirdik.

Sadece Antalya’da sezon sonu işsiz kalan turizm İşçisi sayısı 400 bin civarında.

Turizm işçileri bunu hak etmiyor. Doğru politikalarla, planlamalarla, yatırımlarla,  on iki ay sezon, on iki ay iş, on iki ay turizm olabilir.

Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres