SON HABERLER :
Vali Yazıcı: Mavi vatanı korumaya devam edeceğiz Kar üzerinde resim yaptılar   Alanya'da satılık 1+1 daire İcradan satılık villa Başkan Böcek'ten anlamlı kutlama
Turkuaz çok güzel ve özel bir renktir Dünyadan
Antalya Ekspres

Huzur, sakinlik, denge yaşamın devamlılığı ve (şeffaflık) açıklık’ en önde gelen anlamlarıdır. Eğer bilimin öngördüğü önlemler biran önce alınmazsa turkuaz renginin anlamını olumsuz olarak değiştirecek günler bizi bekliyor. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunu kastetmiyorum. Çünkü o kurulun pandemi başından bu yana ne önerdiğini, ellerine verilen nasıl bir tabloya göre karar verdiklerini bilmiyoruz. Umarız bir gün şeffaflığın önemine değer veren bir anlayış bu belgeleri açıklar. Ve yaşadığımız tarihe not düşme imkanı doğar. Hepimizin bildiği gibi, olağanüstü ile açıklanamayacak bir dönem yaşıyoruz. Eğer hızlı ve doğru aşı süreci ile birlikte acilen önlemler alınmazsa daha da zoruyla ülke olarak baş başa kalacağız.

Yakın sürece baktığımızda olabilecek yeni enflüanza (grip) salgınlarıyla, soğuk algınlığı, alerjiler ile birlikte işimiz daha da zorlaşacaktır. Bu zorluğun en önemli nedeni Yeni Covid 19 enfeksiyonu ile benzer özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Özellikle yüksek ateş, kas eklem ağrıları, baş ağrıları, yorgunluk(bitkinlik) hissi, öksürük, boğaz ağrısı, tat koku kaybı gibi bulguların her iki durumda da görülmektedir. Bu nedenle özel bir bulgu yoksa muayene esnasında hastalıkları ayırt etmek neredeyse mümkün olmayacaktır. Özellikle nefes darlığının sıkça görüldüğü alerjik bronşit, astım gibi durumlarda karışıklık yaratacaktır.

Son dönemlerde artan vakaların önemli bir kısmı ya direkt yada hastanelerdeki yığılma nedeniyle birinci basamak aile hekimliklerine yönelmektedir. Peki bu kurumlar bunu ayırt edebilecek imkanlara sahip midir?

Elbette ki hayır. Çünkü bunun ayırıcı tanısının en önemli unsuru PCR testidir. Aile hekimliklerine başvuran hastalar bu nedenle zorunlu olarak tekrar hastanelere yönlendirilecektir. Var olan tıkanıklık açmaza dönüşme yolunda ilerliyor.

İllerde bu testi pandemi hastanesi olarak hizmet veren kamu ve özel hastaneler yapmaktadır. Bu nedenle Test kuyruklarından anladığımız şekliyle yeterli testin zamanında yapıldığını söylemek mümkün değil. Özellikle acil servisler şu anda bile ciddi yük altındayken önümüzdeki süreçte artan bu yükün altında kalacaktır. Bu yığılmayı azaltmak için birinci basamaktan yönelecek hastalar için bölgesel test merkezleri oluşturulabilir. Bu durum neden bu kadar önem taşıyor? Önem taşıyor çünkü, bugünlerde gündemimizin ilk sırasından hiç düşmeyen pandemi ve bununla bağlantılı neredeyse turkuaz renginden nefret ettirecek tablolar hiç hoş görünmüyor. Bu tabloları hazırlayanlara güvenimiz kalmamış olsa da, orada yer alan rakamlar bile nasıl bir gerçekle karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. Günlük ölüm rakamını 230-235 civarında bile düşünsek bir aylık neredeyse 7500 civarında ölümü işaret ediyor. Bu haliyle bile ‘Dile Kolay Gelmiyor.’ Birde bunun gerçeğini söylemeye kalksak bunu da ‘Söylemeye Dilimiz Varmıyor.’ Böylesine karanlık bir dönem önümüzde dururken, kış aylarını yaşamaya başlayacağımız bu günlerde sağanak, fırtına, yoğun kar yağışı, tipi, çığ gibi kavramların pandemi sürecinde yaşanacağını düşünmek bizi ürkütüyor. Bu anımızı yağışların tüm bölgelerde arttığı dönem olarak düşündüğümüzde diğer durumlara hazır mıyız sorusu cevabı çok zor olan soru olarak karşımızda duruyor. Diğer karışabilecek hastalıklar da göz önüne alındığında sağlık ortamının ‘’toz dumana döneceği’’, ‘’göz gözü görmeyeceği’’ puslu günlerin yakın olduğunu söylemek hiç de abartı olmayacaktır. Aşı bu sürecin atlatılmasının en önemli yapı taşıdır. Bu konuda aynı pandemi başlangıcından itibaren olduğu gibi şeffaflıktan uzak bir şekilde sürdürülmekte ve yönetilememektedir. Sahip olduğumuz imkanlara baktığımızda bizim acilen aşıdan önce hızı yavaşlatmamız gerektiği apaçık ortadadır.

Kaybedecek zamanımız yok. Bu nedenle aşıyı ısrarla talep etmeliyiz ama bununla her şeyin üzerini kapatamayız. Aşıdan bağımsız olarak olması gereken bilimin öngördüğü uygulamalar acilen hayata geçirilmelidir. Yakın olabilecek günleri ırak etmemek elimizdedir. Turkuaz çok güzel ve özel bir renktir. Üzerine birçok güzel anlam yüklenir. Biran önce gerçek anlamlarıyla yüklü güzel günlere ulaşmak istiyoruz.

Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Naci İŞOĞLU

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres