SON HABERLER :
Kayak merkezleri kış tatilinde ilgi odağı Otomobil, traktöre çarptı: 2 ölü Antalyaspor taktik çalıştı İş hanında ölü bulundu Bu kez polisten kaçamadı
Yüz yüze eğitimde yeni dönem
Antalya Ekspres

Milli Eğitim Bakanlığımız ‘insan sağlığı her şeyden önce gelir’ anlayışı ile eğitim ve öğretimde koronavirüs salgını nedeniyle radikal kararlar aldı. Yeni eğitim öğretim dönemi TRT EBA, EBA ve canlı dersler kullanılarak uzaktan eğitim yoluyla 31 Ağustos’ta başlatılmıştı. Kovid-19 salgını nedeniyle uzaktan yürütülen yeni eğitim öğretim döneminde yüz yüze eğitime, anasınıfı ve ilkokul 1’inci sınıflarda 21 Eylül’de geçilmişti. Yüz yüze eğitimde yeni dönem, seyreltilmiş uygulamalarla 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıflar için 12 Ekim Pazartesi günü başladı. Tabii okulların açılması ile birlikte ‘vakalar artacak, büyük bir risk alınıyor’ diye feveran eden kesimler, çeşitli platformlarda seslerini duyurmaya çalıştı.

* * *

Bugün, herkes etrafına şöyle bir bakmalıdır. Bulunduğumuz apartmanın alt katında Kovid-19 var, üst katında var, sağımızda, solumuzda Kovid-19 var, iş yerimizde var... Dolayısıyla okullarda da tekil anlamda Kovid’in olmaması, böyle bir ortamda, çok mümkün değil. Bunu azaltmak konusunda mutlaka bir gayret gösterilmeli ama bunu sıfırlayamayacağımız da bilinmelidir. Bunlar dikkate alınarak okullar açıldı. Çarşıda, pazarda hayat devam ediyor. Toplum sağlığı, ailelerin eğitimi ve kuralların oturması açısından aslında okullarımız düzenleyici kurumlardır. Okulların açılması konusunda kaygılarımızı ifade edebiliriz ancak okulların açılmasına karşı çıkma konusunda biraz oturup düşünmemiz gerekiyor. Çünkü çocuklarda oluşan öğrenme güçlükleri, öğrenme kayıpları, okul terkleri, öğrencilerin hayatında onarılmaz şekilde boşluklar oluşturabilir. Bu konuyu mutlaka ve mutlaka toplumsal sorumluluk boyutuyla ele almamız gerekiyor.

* * *

Bir de uzaktan eğitimden yararlanamayan kesimlere yönelik Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyaç sahipleri için 500 bin tablet dağıtacağını biliyoruz. Milli Eğitim Bakanımız bunu dile getirdi. Burada hakikaten mağdur pozisyonda olan öğrencilerimizin sayısı çok fazla. Adalet gözetilerek böyle bir çalışma yapılacak olması güzel ancak tablet dağıtmakla bu bitmiyor. Köylerde ve ücra köşelerde internet bağlantısı da ciddi bir problem teşkil ediyor. İnternet erişiminin kısıtlı veya olmadığı yerlerde Valiliklerimiz, Kaymakamlıklarımız ile işbirliği içinde internet erişimini sağlayacak adımlar atılması gerekir.

Öğretmenlerimizin Zoom ve benzeri uygulamalardan canlı olarak ders anlattığı gerçeğinden hareketle öğrencilerin internetleri bu durumda yetmiyor. Evinde bilgisayarı olmayan ya da bilgisayarını kardeşiyle paylaşmak zorunda kalan öğrencilerin karşısına şimdi de ‘Gigabyte sorunu’ çıktı. Uzaktan eğitimin bundan sonraki süreçte devamlılığı olacağı düşünüldüğünde ekstra internet kullanım hakkı sağlanmalıdır.

Uzaktan eğitimin sağlıklı yürümesi için bu adımlar atılmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığımız bu hususlarda da gereğini yapacağına inanıyorum. Tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve idarecilerimize sağlıklı günler diliyorum.

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent MİRAN

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres