SON HABERLER :
Engelli birey hayata gözlerini yumdu Yanan motor damacana su ile söndürmeye çalışıldı Manavgat'ta kumar baskını Örnek sürücülere plaket Yörex farkındalığı arttırdı
‘Deli Kadın Hikayeleri’
Antalya Ekspres

Çağdaş yazar Mine Söğüt’ten unutulmayacak delilik hikayeleri. Yazar, kitabına ‘Size, kadınlıkla lanetlenmiş var oluş hezeyanları anlatacağım’ diyor ve hikayeler başlıyor. Bence bu kitabı favorilerinize ekleyin. Özgün bi şeyler okumak istiyorsanız, zira, hikayeler etkileyici. Söğüt’ün, yirmi bir delilik hikayesine yer verdiği kitabında ’Bir Deli Kadın’ başlıklı hikayesi var ki; kendimi buldum sanki. Özellikle de hemcinslerim, anlatımın farklı satırlarında bi parça da olsa kendisinde gizli, kendini buluyor sanırım.

***

Dedikten sonra, gelelim ‘Deli Kadın Hikayeleri’ne. Üslubundan ve sade bir dille anlatımından çok hazzettiğim yazar Mine Söğüt, kitabının girişinde  ‘Girdiği kitabın şeklini alan su, geçtiği yolların rengini de çalarmış’ benzetmesi yapıyor. Ve, yazarın kitabında yer verdiği unutulmayacak delilik hikayelerinden biri de ‘Bir Deli Kadın’. Kalemini ölüme, aynı tatla lezzete batıran Mine Söğüt’ün sıra dışa anlatımı.

***

Belki ben geç kaldım, siz çok önceden okudunuz belki. Sözüm henüz okumamış olanlara. Yazarın bu kitabı, okuduğunuz en aykırı, en çileden çıkarıcı ve de en çarpıcı deli hikayelerden oluşuyor. Okurken bile ‘acaba’ mı diye düşündürüp sorgulatıyor. Aslında kitapta yer alan tüm öyküler, farklı ruh yapısındaki kadınlara yazdırılmış sanki. Yaşadığımız toplumda kadın olmanın en zor, en çetrefilli yaşam kesitlerinden alıntılar yapılmış. Yani anlatılanlar kadın dünyasının ta gerçeği.

***

Kadın olmanın zor zanaat olduğunun bir deli anlatımı ‘Deli Kadın Hikayeleri’. Tüm kadınlar, sözleşmişçesine deliriyor. Veya zaten deliyiz de! Yeniden depreşiyor illet. Dedim ya sıra dışı, bildiklerimizin inadına. Peki, bi şey soracağım; biz kadınlar az buçuk da olsa deli olduğumuzun farkında olur muyuz? Veya bunu bilir miyiz? Yok canım, belki de sevmişizdir deliliğimizi.

***

Neyse, kitap aslında çok karamsar amma velakin kesitler gerçek. Her gün yaşanan veya yaşadığımız ve fakat görmezden geldiğimiz hakikatler. Kitabı okurken kah hüzün, kah öfke, kah keyifleniyorsunuz. Karmaşık, ama sonunda böylesi tap duyguları yaşattığı için seviyorsunuz Mine Söğüt’ü. ‘Deli Kadın Hikayeleri’nde yer alan öyküler, gerçek yaşamdan esinlenerek yazılmış. Öykülerin hemen hepsinde yalnızlık ana tema olmuş. Kadının yaşadığı bunalımları, ruhsal çöküntüleri, tacizi, tecavüzü kadını deliliğe veya intiharın eşiğine sürüklerken, okuyucu da içine alıyor. Ve uçurumun kenarlarında gezdiriyor Mine Söğüt…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres