SON HABERLER :
Raylı Sistem’de ağ tamamlanıyor Antalya filmlerle tanıtılıyor 20 bin baş hayvanın aşıları karşılanacak 40 metrelik falezlerden ölümüne atlayışlar Demir adam, dünya şampiyonasına hazır
‘İşte Anne Projesi’
Antalya Ekspres

Çalışma hayatında kendine yer bulmaya çalışan, işsizlik kıskacında kıvranan kadınlar, bu proje sizin için. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun İŞKUR aracılığıyla yürüttüğü ve kadın istihdamın arttırılmasına yönelik ‘İşte Anne Projesi’ hayata geçirildi haberiniz olsun. Kadın işsiz sayısının azaltılması için İŞKUR tarafından hem mesleki eğitim kursları, hem de iş başı eğitim programları düzenleniyormuş. Bilgilerinize.

*  * *

Toplumun kanayan yarası işsizlik. Ancak işsizin adı kadın olunca sorgulama değişiyor kadın neden işsizler listesinde başı çekiyor, neden zor iş  buluyor, neden kolayca işten çıkarılıyor? Kadın olduğu, anne olduğu için mi? Bana göre tam da bu sorulara yanıt olmak için başlatıldı ‘İşte Anne Projesi’.

* * *

Peki, devletin kadına verdiği destek kapsamında hayata geçirilen ‘İşte Anne Projesi’nin amacı neymiş. Mesleği olmayan veya mesleği olup da iş bulamayan ya da mesleği yeterli olmayan işsiz kadınların niteliklerini geliştirerek, istihdama katılımlarını sağlamak. Elbette bu da mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları ile. Böylece iş tecrübesi olmayanlara mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırılarak istihdam edilmelerini sağlamak. Projeden sadece 0-15 yaş arası çocuğu olan anneler yararlanabiliyormuş. Koşullarınız uyuyorsa, hiç zaman kaybetmeden İŞKUR’a başvurun.

* * *

Ve en önemlisi de şartları uygun olan kadınlara, İŞKUR tarafından düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ya da işbaşı eğitim programlarına katılmaları halinde, kursun devam ettiği sürece ödeme yapılıyormuş. Ödenecek tutar ise günlük 80 lira. Ayrıca annelerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile genel sağlık sigortası primi de karşılanıyormuş. Bu arada programlar günde en az 5, en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanıyormuş. Ne dersiniz, program çok de yorucu görünmüyor.

* * *

Şimdi gelelim destekten yararlanmanın koşullarına. Öncelikle herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli olmayacaksınız. İŞKUR’a kayıtlı işsiz olacaksınız. Ve de işverenin birinci veya ikinci dereceden akrabası, eşi olmayacaksınız. Buyurun size fırsat!

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres