SON HABERLER :
Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor Antalyaspor'un gençleri yıldızlaştı
‘Öze Dönüş’
Antalya Ekspres

Türkiye’nin en uzun soluklu ve de en çok tartışmaların yaşandığı film festivali olan Antalya Altın Portakal Film Festivali köklü değişikliklerle yolda, geliyor. Festival takviminin yapraklarında geri sayım başladı. Şunun şurasında 9 gün kaldı. 26 Ekim’de Altın Portakal özüne dönmüş olarak Antalyalıya dönüyor. Bekliyoruz.

* * *

Bu yıl, yani 56’ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali tartışmalarla yola çıktı. Ve olması gereken kazandı, Türk filmlerinin yarıştığı ulusal yarışma yeniden festival kapsamına alınarak ulusal programa ağırlık verildi. Yani ulusal kategori geri döndü. Ayrıca Uluslararası ibaresi de kaldırılarak Antalya Altın Portakal Film Festivali olarak değişti. Başka ne oldu; 2014 yılında rengi karartılan (bronz) festivalin ödül heykelciği bu yıl sarartılarak eski görünümünü aldı.

* * *

Antalyalı biliyor ki, festival yıllardır ulusal yarışma ile birlikte anıldı ve yıllardır Yeşilçam filmlerinin ilk görücüye çıktığı yer Antalya oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ne diyor ‘ Yeşilçam’ın diğer adı Antalya.’

* * *

Ve de Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin bu yılki afişini ‘Öze Dönüş’ün simgesi olarak Türkan Şoray’ın posteri süslüyor. Sözün kısası ulusal yarışmalar yeniden dönerken, Türk Sineması’nın ünlü sanatçıları ile birlikte coşkulu bir Altın Portakal’a yeniden ‘hoş geldin’ diyeceğimiz günler sayılı.

* * *

Vizyonu ve üstlendiği misyonu ile bir dünya kenti olma unvanını hak eden Antalya, şu günlerde kabına sığamıyor. Kentin her bir köşesinde bir sanatsal ve kültürel etkinlik. Geçen hafta Kaleiçi Old Town Festivali ile kent halkı, dopdolu dört gün geçirdi. Yaşayan antik kent Kaleiçi sokakları yerli ve yabancı konuklarını ağırlarken, farklı noktalardaki anıtsal mekan ve sanat galerilerinde yüzlerce etkinlik düzenlendi.

* * *

Ve Antalya Kitap Fuarı. Bu yıl 10’uncusu düzenlenen ve halkın büyük ilgi gösterdiği Kitap Fuarı, ilk iki üç günde binlerce ziyaretçiyi ağırladı. Düzenlenen imza günlerine katılan yazarlar, okurlarıyla bir araya geldi. Özellikle lise ve üniversite öğrencilerinin mekanı haline gelen kitap fuarı, yine amacına ulaştı. Bu arada, Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX de önümüzdeki günlerde kapılarını açmaya hazırlanıyor, halk da Ekim ayına senkronize olmaya!

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres