SON HABERLER :
Gazipaşa Kültür Merkezi’nin yolları asfaltlandı Kepez Belediyesi, yetenekli gençleri arıyor Konut satışında Rusya ve Ukrayna vatandaşları ilk sırada Başkan Böcek talepleri karşılıksız bırakmıyor Zararlı böceklerle mücadele için hindi desteği
‘Obeziteye dikkat’
Antalya Ekspres

Bu endişelendiren uyarı, tıp dünyasından geliyor. Ama gelin görün ki gelişen dünya, değişen yaşam koşulları ve de teknolojinin rehaveti topluma ezber bozdurdu. Hareketsizleştik, sözüm meclisten dışarı hımbıllaştık. Zamandan tasarruf derken gideceğimiz iki adımlık yere araçla gider olduk, yürümeyi zül saydık. Her türlü ödemeyi oturduğumuz yerden internet aracılığıyla hallediyor yiyecek siparişi, alışverişi falan bir ‘tık’a bakıyor. Bilgisayarın tuşuna bas işlem tamam. Hal böyle olunca da ‘asker bavulu’na döndük. Bırakıldığımız yerde kalıyoruz. Kaldırabilene aşk olsun.

***

Evet, toplum hareketsizleşti. Gitsem mi gitmesem mi, yürüsem mi yürümesem mi. Yok oturalım modundayız, buluşmanın son kelimesi oturmak ‘kafede buluşup oturalım’, ‘bize gel oturalım’, ‘parkta oturalım’. Bir ahesteliktir gidiyor. Oysa yaşanan çağ, zamanı en rasyonel şekilde kullanma çağı, değişen yaşam koşulları hızlı çekim misali. Hızlı yaşamda yemek yeme kültürümüz bile değişti, yerini fastfood denen alışkanlıklara bıraktı. Ayakta ye, hızlı ye mesaiye yetiş, ya da derse ne bileyim herkesin zamanında yetişmesi gereken yer var.

***

Aha da burada bir duralım. Özellikle de yeni nesil, hani şu bildiğimiz Mac’ler Big’ler var ya, oralardan çıkmıyor. Severek ve iştahla ama sağlıksız, dengesiz besleniyor. Ve de bilgisayarın karşısında saatlerini tüketiyor, hareketsiz yaşıyor. Öğrenci olanı okula, dershaneye, özel derse yetişecek. Çalışanı ise işine, gücüne mesaisine. Bir an önce mideyi doldurmak gerekiyor. Sağlıklı besleme gibi kavramlar kapının arkasında kaldı çoktan.

***

Hal böyle olunca da vücut ölçüleri genişledi, tıp dünyası ciddi anlamda endişeli. Teknoloji çağının getirdiği yaşam koşulları, toplumda obezitenin artmasına ve yayılmasına neden oluyormuş. Erkek, kadın, genç, yaşlı obez sayısı hızla artıyormuş istatistiki verilere göre. Bunun getirisi de maalesef bozulan sağlık. Doğallıktan uzak, katkı ve koruyucu malzemelerde dolu ambalajlı gıdaları fazla miktarda tüketmek, obezite dahil birçok hastalığa davetiye çıkarıyormuş. Uyarılar peş peşe geliyor ama iştah kabartan mekanlar hala tıklım tıklım. Genci yaşlısı, homili gırtlak. Bir grup çıkarken yeni bir grup içeriye giriyor. Sirkülasyon ile birlikte sağlık yok oluyor, kilolar üst üste geliyor. Ama tıp uyarmaya devam ediyor ‘dikkat, toplum obezleşiyor’.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found