SON HABERLER :
Alanyaspor, Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü Kısıtlama kalkınca soluğu sahilde aldılar Son 24 saatte 25 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti Kadınlar plajı 15 Haziran'da açılıyor Yengesinin feryadı yürekleri dağladı
Bir ritüeldir bağ bozumu!
Antalya Ekspres

Eski Anadolu uygarlığından günümüze kadar uzanan bir gelenektir Bağ Bozumu. Bağlardaki asmalarda üzümler kesildi, hasat toplandı ehh geldi artık bağların bozulma zamanı. Anadolu insanının sabrını, emeğini, azmini, yardımlaşmasını alın terini ifade eder bağ bozumu.  Dahası bağcının sevinci, coşkusu, nevruzu umududur bağ bozumu. Üzümlerin gelin olduğu vakittir. Bağ bozumu neşenin en davullu zurnalısıdır.

* * *

Eylül kapının arkasında adımını attı, girdi girecek içeriye.  Eylül geldiğinde, en derinlerimizde bir şeylerin değiştiğini hissederiz ya, yalnızca bizim üzerimizde değil, doğa üzerinde de öyle bir etkisi var sanki. Eylül özel bir ay galiba. Bağ bozumu şenlikleri de kendini Eylül’e saklar. Ağustos ayının son günleri ile Eylül’ün ilk günleridir bağcının alın terinin şenliği. Bir ritüeldir, tarihi yıllar öncesine uzanan.

* * *

Bağcılığın yapıldığı her yörede bilinen ve önem verilen bir kavram bağ bozumu. Memleketim İzmir yıllarında, ailemin Kemalpaşa ilçesinin Bağyurdu  köyündeydi üzüm bağları. Ağustos ayında, ovadaki bağ evine göçülür yaklaşık bir veya bir buçuk ay boyunca bağ evinde yaşanır. Sabah gün doğarken bağlara inilir, elde üzüm toplama sepetleri, asmalardan salkımlar kesilmeye başlar. Dağların yeli vurur yüzüne, üzüm yapraklarının üzerindedir sabaha karşı yağan çiğ. Gecenin serinliğinden mi, yağan çiğden mi salkımlar buz gibi, üzüm taneleri kütür kütür. İşte bağın en keyifli saati. Rahmetli anneannem bağ evinin önünde ki odun ocağını tutuşturmuş, tencerede mis gibi kokan tarhana çorbasını karıştırır. Hayatın etrafında rengarenk sardunya, kasım patı saksıları. Ağaçlarda geveze ağustos böceklerinin bitip tükenmeyen nağmeleri, kumruların serenatları ve çalı kuşları.

* * *

Gelir Ağustos’un son günleri hasat bitmiş,  üzümler kesilip toplanmış gerekli işlemden geçmiş ve serilmiştir (kurumaya bırakılmış). Bir kısmı da şaraphaneye gönderilmiş bağ bozulmuştur. Artık vakit bağ bozumu zamanıdır. Bağcıların önem verdiği bir kavram olan bağ bozumu şenliği başlar. Bir veya iki gün sürer, bağ sahipleri birbirlerini ziyaret eder. Bu ziyarette de üzümün en güzeli ile üzüme dair ne varsa misafire ikram edilir. Bağcılar kendi aralarında güzel üzüm yarışmaları düzenler. Hasat dışında üzüm sıkım ve üzüm tadım şenliği falan.

* * *

Bağcı bağ bozumu şenliği ile alın terinin, emeğinin ve sabrının karşılığını alır. Artık vakit ovadan köye dönme vaktidir. Ve bir ritüeldir bağ bozumu. Maalesef günümüzde, bazı bölgelerde bağcılığın farklı nedenlerle gerilemesi ile birlikte o güzelim Anadolu kültürü bağ bozumu da yok olmaya yüz tuttu ne yazık.

 

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres