SON HABERLER :
Altın Portakal özüne dönüyor Şenlikte poster krizi Kaş’ta öğretmen ve öğrenci kampı Büyükşehir üniversite öğrencilerini karşılıyor Yaz Spor Okulu Antalya'yı geziyor
Maaşlar kadük kaldı!
Antalya Ekspres

Maaşlar hepten eriyor. Üretim azalınca maaşlar da çakıldı kaldı. Yapılan bir araştırmaya göre, enflasyona yenik düşen çalışanın maaşı yüzde 20 erimiş gitmiş. Kadük kalmış.

 

Maaş, zamlara da enflasyona da yetişemiyor artık. Yaşam her geçen gün ağırlaşırken gıdadaki enflasyon, devletin resmi kurumu TÜİK tarafından yüzde 30 olarak açıklanıyor. Resmi rakam bu. Ama sokaktaki vatandaş öyle demiyor. Vatandaşa göre sebze meyve fiyatları, 22 ayar altın oldu. Kantarın topu iyiden iyiye kaçtı.

* * *

Çarşı pazarda etiketler uçmuş. Vatandaşın filesi de boş, cüzdanı da. Tezgah tezgah dolaşsan bile ucuzunu bulmak mümkün değil. Pazarcı bile sattığı ürüne etiket koymaktan utanır olmuş. Alışverişe çıkan, sebze meyve tezgahlarına sadece melül melül bakıyor. Elini uzatsa eli, cüzdana davransa cüzdan yanıyor. Haa, kilo hesabı alışveriş de tarih oldu Allahın izniyle. Artık tane hesabı alınıp veriliyor. ‘Ver oradan 3 domates, 5 salatalık’ falan. Evdeki kelle hesabı! Eee, ramazan da geliyor, fiyatlar biraz daha katlar mı katlar.

* * *

Üretici de ithal ürün engeline takılıp, üretmekten vazgeçince soğan patates tarlaları da şimdilik nadasa bırakıldı. Çiftçi ne yapsın ne eylesin;  mazot olmuş bilmem ne kadar tohumu, ilacı, gübresi derken alamadığı alın terinin karşılığı sadece büyüyen masraf olmuş. Aile tarımı denen kavram da iğdiş edilmiş!

* * *

Bu arada Ankara’dan bir iyi haber... Milyonlarca memurun heyecanla beklediği ek gösterge sorunu çözülüyormuş. Sonrası, ek göstergenin 3600’e çıkması ile memurun emekli aylıkları ve ikramiyeleri de artacakmış tabii. Enflasyon yükselmezse havadis mühim. Peki, memurların dört gözle yolunu beklediği ek gösterge hakkından kimler yararlanacak.

* * *

Aslında sendikalar 3600 ek göstergenin tüm kamu görevlilerini kapsamasını istiyor. Da görünen o ki, şimdilik dört meslek grubundaki yani polis, öğretmen, din grevlisi ve de hemşirelerin ek göstergeleri yükseltiliyormuş. Yeni düzenlemenin Mayıs ayı ortasına yetiştirilmesi bekleniyor. Uygulama yürürlüğe girdiğinde, memurların maaşları, emekli ikramiyeleri ve emekli maaşları da yüzde 20 artacakmış. Haydi hayırlısı, bekleyelim görelim.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres