SON HABERLER :
Pandemide içsel yolculuk Periton diyalizi umut sağlıyor Antalya daha dikkatli olmalı Büyükşehir’den büyük yatırım Hasan Çavuşoğlu: Alanyaspor olarak biz açıklanan limite karşı değiliz
Maske yine paralandı!
Antalya Ekspres

Maske dağıtımında son karar bütçeye yeni yük getirecek. Özellikle de kalabalık aileler, maskeye günde ödeyecekleri bir liranın hesabını kitabını yapar oldu. Haftaya vurdular aya vurdular, yok olmadı rakam 250-300’lere ulaşıyor. Peki, ücretsiz dağıtılsa? Mesela yani. Hani gönüllerden öyle geçiyor da. Malum asgari ücretlinin, çalışanın, çalışmayanın cebinde para yok. Zaten aile bütçesi diye de bir şey kalmadı, üstüne üstlük maske gideri. Şu maske krizi nedense çözülemedi gitti.

***

Haydi soralım son karar mı? Başa sararsak salgının ilk başladığı dönemlerde parayla satın alınan maske birden yok satmaya başladı, ardından karaborsa oldu. Parayı versen de maske vermediler. Vatandaş fırsatçıların eline düştü. Ve Ankara krize el koydu, ‘maske ücretsiz’ dedi. Aman ne güzel. Maskeyi PTT dağıtacak para mara yok. Ama maskenin vatandaşa ulaşmasında süreç sıkıntılı oldu. Sonrasında eczaneler devreye girdi. Vatandaşın maskesi bu kez de e-devlet engeline takıldı. Aksamalar devam. Maske krizi aşılamadı.

***

Derken, alınan son bir kararla maske satışı yeniden ücretli oldu. Marketlerde ve eczanelerde satılacak. Tavan fiyatı 1 TL, ver parayı al maskeyi. Şimdi elbette hiçbir market ve eczane tavan fiyat dururken ‘aman canım maliyeti ne ki, 25-50 kuruşa da satıvereyim’ demeyecek. Bir lira kulağa ufak ama keseye büyük geliyor. Dört kişilik bir aileyi düşünürsek, aylık masrafa artı yük. Sonuç olarak neredeyse iki aydır yok ücretli, yok ücretsiz PTT, eczane, e-devlet falan derken yeniden başa dönüldü ve maske, market reyonlarında satışa sunuldu.

***

Bu Kovit-19 uzun süre bizimle kalacak bilim insanlarına göre. Ne zaman gideceğine de kendi karar verecekmiş. Miladımız oldu. ‘Korona öncesi, korona sonrası’ sözcüğü. Ama artık Sağlık Bakanlığı’nın veri tablosunda rakamlar güzel konuşuyor. Bakan ‘Kontrollü sosyal hayat’ dedi, ikinci dönem yaşantımızın adına. Biraz daha esniyoruz gibi, ancak Bilim Kurulu’nun titizlikle üzerinde durduğu dört temel kural esnemiyor. Kurallarımız hep var ve de var olacak tıp otoritelerine göre. Özellikle de insan yoğunluğu, yani kalabalık unutmamamız gereken kuralımız bundan sonraki hayatımızda. Zira virüs kalabalığı seviyormuş…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres