SON HABERLER :
Raylı Sistem’de ağ tamamlanıyor Antalya filmlerle tanıtılıyor 20 bin baş hayvanın aşıları karşılanacak 40 metrelik falezlerden ölümüne atlayışlar Demir adam, dünya şampiyonasına hazır
Teknolojiyle kavgalıyım!
Antalya Ekspres

 

 

Bizim jenerasyon daha dingin yaşadı yıllarını.  Yaşam felsefemiz hümanizm üzerine insan ve doğa sevgisine dayalıydı. Güvene dayalıydı.  Değer yargılarımız vardı, şimdilerde yavaş yavaş tükenen. Ne oldu nereye gitti o güzelim yaşam kavramlarımız. İnadına sevgi, dostluk, arkadaşlık değerlerimize ne oldu?

                                      * * *

Adına teknoloji çağı deniyor. Hızına yetişemediğimiz. İnsanlığın üzerine çöreklenen bir kavram. Duyguları, sevgiyi insanca iletişimi ve hatta hal hatır sormayı bile yok edip kurutan bir çığlık. Dört bi yanımız negatif elektrik akımı. Günlük yaşantımızın tamda göbeğinde elektronik aletler. Yaşamı kolaylaştırırken ruhumuzu, bedenimizi hatta insanlığımızı tekeline alıyor.

                            * * *

Aklımda bir  deli soru. Acaba biz mi  teknolojiyi doğru kullanmıyoruz. Mesela şu bücür kutu. Doğrusu pek sevmiyorum. Yani onunla uğraşmayı didiklemeyi. Ama iletişimi de kolaylaştırıyor. Tamam da görünen o ki, biz onu değil o bizi kullanıyor. Özellikle de yeni nesil. Ne kadar elektronik alet varsa yaşamlarına girmiş. İnsani iletişimi bi kenara bırakmışlar evin bir odasından öteki odaya konuşmaları bile bu bücür aletle. O yoksa yaşam yok gibi sanki.

Onlar sanal dünyada yaşıyor. Arkadaşlıkları, sohbetler, sevdaları bile sanal.

                                               * * *

Yaşam hızımız arttıkça, hayat bizi daha kolay ıskalar olmuş.. Kimse  bir diğerinin yarasını üflemiyor. İlişkiler  sanal olunca, dostluk arkadaşlık kavramları da yavaştan tozlu raflarda kaybolup gidiyor. Elde kalan yalnızlık. Onu da ‘yalnızlık lükstür’ diye yaftalamışız. Evet teknolojiyle kavgalıyım.

                            * * *

Hadi hep birlikte şöyle bi çevremize bakalım. Ne görüyoruz. Mutsuz, bezgin yüz ifadeleri. Oflayan puflayan insanlar.  Kimse iyi değil. Yapılan araştırmalara göre toplumda antidepresan  kullanımı artmış. Neden acaba. Yüzler gülmüyor, umutlar bir başka bahara erteleniyor. Neden herkes gölgesiyle kavgalı. Hal böyle olunca,  çocuklar da mutsuz büyüyor. Gençlerin mutsuzluklarının nedenlerine hiç bakmayalım altından kalkamayız. Aman doktor derdime bi çare!

                                      ******

İnsanların ruh sağlığının nasıl olduğunu sorgulamak ise ne haddimize. Sosyal hayat hepten suyunu çekmiş. ‘Günaydın’  demeyi bile unutur olmuşuz, bırakın hal hatır sorup, sohbet etmeyi. Yaşasın teknoloji!..

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres