SON HABERLER :
Türel’den işçiye zam müjdesi Böcek tapu dağıttı Askerimizi uğurladık Organlarıyla 3 kişiye can oldu Alanya Ultra Maratonu hazırlıkları tamamlandı
Ademoğlu ısırırsa!
Antalya Ekspres

Gazeteci jargonudur ‘Köpek insanı değil, insan köpeği ısırırsa haber olur’. Aha da haber. Sabah gazeteye gitmek üzere evden çıktım bizim nostalji tramvayın durağına doğru yürüyorum. Yolda çöp konteyneri yanında çöpleri karıştıran esmer kavruk bir oğlan çocuğu. 14-15 yaşlarında gibi. Kucağında bir köpek eniği seviyor mu, dövüyor mu belli değil. İlgimi çekti göz ucuyla süzüyorum. Hayvan cılız sesiyle havlamaya başladı. O da ne, bizim kavruk oğlan köpeğin kulağını orasını burasını dişliyor. Yanına vardım ‘Sen ne yapıyorsun’ diyecek oldum oğlan suratıma pis pis bakıp, bir şeyler söyledi ama Türkçe değil. Bu arada yavru köpeği çevre esnaftan biri aldı, oğlanı da defeledi.

 

* * *

Esmer kavruk oğlan kızgın, öfkeli bağırıp çağırıyor. Ne dediği anlaşılmasa da belli kendi dilince küfürler yağdırıyor. Anlaşıldı bu da bizim Suriyeli can vatandaşlarımızdan! Hani kimlik verip, bağrımıza bastığımız ayrık otlarından. Bunlardan Işıklar ve Atatürk Caddesi’nde o kadar çok var ki. Kadınların yanında biri emzikte, üçü beşi eteğinde dolanıp duruyorlar. Üremişler de üremişler, devlet üretme çiftliği mübarekler. Sabah sabah sinirim tepemde fiyonk oldu.

* * *

Şimdi hayvan hakları falan deyip, beylik laflar etmek istemiyorum ama bu sokak hayvanlarına merhametli olalım diyorum. Temmuz, getirdiği sarı sıcak ile feleğimizi şaşırttı üç günde. Meteoroloji uyarıyor hava sıcaklığının mevsim normallerinin 7-8 derece üzerine çıkarak 42 dereceye kadar ulaşacağını. Bu sıcaklar elbette sokak hayvanlarını da çok etkiliyor, onların su ihtiyaçlarını karşılamak için hepimiz, evlerimizin sağına soluna bir kap su koymayı ihmal etmeyelim. Aslında bu konuda oldukça duyarlı hayvanseverler. Hani Üç Kapılar’da kediler için yapılan küçük rengarenk barınaklar var ya. Gelenin gidenin ilgi odağı. Kedilerin suyu, maması eksik edilmiyor. Yaptıranın ellerine sağlık.

* * *

Artan hava sıcaklığı ve poyraz, orman yangınlarının da fitilini ateşliyor. Faili meçhul yangınlar, ormanları cayır cayır yakıp kül ediyor. Ve de orman yangınlarının en fazla yaşandığı aylar Temmuz, Ağustos. Bir çam kozalağı bile sarı sıcağın etkisiyle alev alıyor. Bir de işin içine, ormanlık alanlarda mangal keyfi yapan dikkatsizler girince, alın size yeşili siyaha çeviren orman yangını. Bunun yanı sıra, kasıtlı olarak değerlendirilen kundaklama var ya, asırlık ağaçları küle döndüren. Yazık oluyor yeşile, yazık oluyor ormana. İşte yine korkutan aylara girdik. Aman, o güzelim ormanlardan kara bulutlar yükselmesin. Bizim de yüreğimiz yangın yerine dönmesin.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres