SON HABERLER :
Türel’den işçiye zam müjdesi Böcek tapu dağıttı Askerimizi uğurladık Organlarıyla 3 kişiye can oldu Alanya Ultra Maratonu hazırlıkları tamamlandı
Karar ertelendi!
Antalya Ekspres

Mimar Sinanlılar ‘Oh’ dedi. Neden mi; günlerdir çok tartışılan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Devlet Konservatuarı yerleşkesinin boşaltılma yani tahliye kararı ertelendi. Oysa karar kesindi ve sanat sokağa atılacaktı ki ‘yanlış hesap  Bağdat’tan döner’ misali tahliye kararı durduruldu. 26 Haziran tarihinde yerleşke boşaltılacaktı konuyu ben de köşeme taşımış gelişmenin fikri takipçisi olmuştum. Zira bizim Elif de Mimar Sinanlı ve arkadaşları gibi çok üzgündü.

 

* * *

Önce, okulun gerçek sahibi ve geleceğin sanatçıları olan Mimar Sinan Devlet Konservatuarı öğrencilerine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ve de Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarafından boşaltılması istenen yerleşke ile ilgili kararın, tepkiler üzerine şimdilik durdurulduğunu duyurmak istiyorum. Bilenler biliyordur sözüm duymayanlara.

* * *

Ve de LGS sonuçları açıklandı, şimdi sıra tercihlerde. Sıra tercihlerde dedik ama binlerce öğrencinin nitelikli bir liseye yerleşebilmek için katıldığı, liseye geçiş sınavını kazanan öğrencilerden sadece yüzde 10’u nitelikli okullara yerleşebilecek. Sınava girenlerin yüzde 90’ı ise adrese dayalı okul sistemine göre yerleştirilecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklama böyle. Öğrenciler şaşkın, nasıl nereye yerleştirilecek şimdilik bu belirsizliği yaşıyor. Tabii velilerde panik içinde. Eğitim değil zul.

* * *

Eğitim sisteminin üzerinde sürekli tepiniliyor. Yok TEOG’du yok LGS’ydi. Neyin ne olduğu belirsiz, öğrenciler daha bu yaşlarda stresle tanışır oldu. Sahiden yazık bu çocuklara. Şimdi tüm öğrencilere, her okul türünden en az 2, en fazla 5 tercih hakkı verilecekmiş. Öğrenciler evlerinin yakınındaki liselere adrese dayalı olarak kaydolacakmış. Ama okulların belirle kontenjanları  için de öğrenciler arasında eşitlik sağlanması vs... Bu ne karışıklık Allah aşkına. İki bilinmeyenli denklem. Anlamak mümkün değil, zaten benim kafam hiç basmıyor bu sistem işlerine.

                                      ******

Gelelim bedelli askerlik konusuna. Aylardır geldi, geliyor denilen bedelli askerlikte düğmeye basıldı. Söylenene göre ücret 20 bin lira, yaş sınırı ise 26. Milyonlarca gencin beklediği bedelli askerlik konusu, Ekim ayında Meclis gündemine alınacak ve kesinleşecek deniliyor.  

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres