SON HABERLER :
Üniversite otoparkının inşaatı ilerliyor Ecem Şahin Muratpaşa'da Manavgat'ta orman yangını AKM'de viyolonsel keyfi Çocuklar serinlemenin alternatif yolunu buldu
Müjde geldi istim yolda!
Antalya Ekspres

Evet, yeni bir yıl, yeni bir ay, yeni bir hafta. 2022 için dilek ve temenniler de güncellendi, Düşük enflasyon, ayarında fiyat etiketleri ve dahi adaplı usturuplu piyasa...

İşte vatandaşın yeni yıl dilekleri. Dedikten sonra, yılın ilk müjdeli haberine bir göz atalım. Sevindiren gelişme Ankara’dan. Memur maaş zammı 2022 Ocak ayı itibariyle milyonların yüzünü güldürecek şekilde olacakmış. Peki, bu müjdenin tahmini rakamı neymiş? Yüzde 15.7 civarında olması bekleniyormuş.

* * *

Yeni yılı kutlama heyecanı ve telaşı bitti, döndük mü yine rutinimize. Neydi rutindeki gündem; milyonlarca memur ve emeklinin 2022 memur zamları hakkında yaptığı araştırma ve tahminlerdi. ‘Zam ne kadar olacak?’ sorularıydı. Ankara’nın açıklamaları ile bu sorular da yanıt buldu gibi. Enflasyon oranı, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamda belirleyici oluyor ya.  Şimdilik kesin olan, yapılacak zamların memur ve emeklinin refah düzeyini yükseltecek ve yüzünü güldürecek şekilde yansıtılacak olması. Olur paşam!

* * *

Yani denilen o ki; yeni yılın başlamasıyla birlikte tüm kazançlar artacak. Memuru, emeklisi, işçisi, işsizi milyonlarca vatandaş yeni maaşlarına kavuşacak. Kritik gün ise bugün(Pazartesi)…

* * *

Şimdi kaldığımız konuya dönelim. Kurdaki devam eden düşüş,  piyasaya neden yansımıyor? İşte tam da bu nedenle Ticaret Bakanlığı, 81 ilde denetimlere başlamış. Serbest piyasa mercek altında yani. Stokçuları, vurguncuları, fahiş fiyatla satış yapan marketleri sıkı takip altına alan denetimciler, cezai yaptırımlarla açıkgözlere göz açtırmıyormuş. Bilesiniz Bakanlık takipte, yüksek etiketlere cezai işlem devam. Vatandaş sonuç bekliyor.

* * *

Bu arada bir beklenti de kredi kartı ve tüketici kredilerindeki yüksek faiz oranlarının düşürülmesi. Zira kredi çeken faizin altında eziliyor. Misal, ihtiyaç kredisi faiz oranı eskisinden daha yüksek. Kredi kartının borcunu ödemekte zorlanan vatandaş, borcunu kapatırken faizin faizini ödüyor. Kredi kartı faizine ezilmek istemeyen tüketici, bu kez borcu borçla kapatmak için de ihtiyaç kredisi çekiyor. Yani kendine ait olmayan parayla borcunu kapatıyor. Sarmal giderek büyüyor. Eee hani faiz oranları düşüyordu?

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found