SON HABERLER :
Alanyaspor-Denizlispor: 3-2 CHP Antalya İl Başkanı Bayar görevden alındı Antalya'da otelde korona virüs tedbirleri unutuldu      Ekipler kaçak avcılara göz açtırmıyor  Başkan Böcek aylar sonra ilk kez mecliste
Nerede kalmıştık!
Antalya Ekspres

Geçtiğimiz Kasım ayının başı veya ortasıydı. Artan vaka sayısı ile birlikte esnafın yeniden inen kepenkleri. Ay hesabı ile 4, parmak hesabı ile 120 güne falan denk geliyor. Tam da burada kalmıştık. Ehh bu süreç içinde, yaşanan yaşandı bitti gitti. Şimdi ‘Yerinde Karar Dönemi’ başladı, ne demekse bu cümle de? Her neyse, Ankara Mart ayında kademeli normalleşme sürecinin başlayacağını duyurdu ya. Restoran ve kafe gibi işletmelerde Mart heyecanı başladı. Bazı kurallar kapsamında işyerini açacak olan esnaf, her kurala karara razı. Yeter ki kapının kilidi açılsın. Tükendiler nokta.

***

Mart ayı müjdesi diyelim demesine de, kafe ve restoranların açılma kuralları ile ilgili de iki çift laf edelim. Anladığımız kadarıyla il bazında gevşeme kararları bekleniyor. İşletmeler, vaka sayısı azalırsa hizmete açılacak, artarsa kapanacak. Parametre bu. Esnafa PCR testi, müşteriye HES kodu. Ve dahi 45 dakika formülü. Geldin oturdun, yedin, içtin 45 dakika sonra ‘hadi bana eyvallah’. Her durumda esnaf kurallara uymaya hazır. Sağlık bu, şakası da tasarrufu da olmaz.

***

Şimdi normalleştirme takvimini 1 Mart olarak mı düşünmeliyiz? Misal yasaklar kalkacak mı? Hafta içi ve hafta sonu kısıtlaması. Uygulanan kısıtlamalar, Mart ayında kademeli olarak mı kaldırılacak? Yoksa tarihi; vaka sayıları mı saptayacak? Ankara, belli bir vaka sayısının altına düşmesiyle kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılacağını duyurmuştu ya. Gelişmelerin ardından dikkatler uygulamanın başlayacağı tarihe odaklandı da.

***

Kısıtlamaların iller bazında olacağı duyuruldu, uygulamanın ilk olarak hangi illerde başlayacağı da merak ediliyor. 65 yaş üstü ile 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı sona erer mi gibi pek çok soru yanıt bekliyor. Öyle veya böyle, Mart ayında kademeli olarak gevşetilme gündemde. Nasıl olsa tarih netleşecek.

***

Tüm bu kargaşanın içerisinde 1 Mart tarihinde yüz yüze eğitim de başlıyor. Ama öğrenci de veli de kaygılı. Endişeleri ise ‘Aşılama olmadan yüz yüze eğitim gerçekleşebilir mi, sürdürülebilir mi? Yeterli önlemler alındı, hazırlıklar tamamlandı mı? Gibi.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found