SON HABERLER :
‘Turizm ekonomisi paylaşılmalı' İki lüks gemiyle 2 bin turist geldi Derbide 7’inci randevu Dev dalgalarla tehlikeli balık nöbeti 2 motosiklet çarpıştı: 1 ölü
Uçtu uçtu tavuk uçtu!
Antalya Ekspres

Hem de öyle böyle değil, tavuk eti fiyatları son üç ayda tam tamına yüzde 50 arttı. Daha önce de yapılan zamlarla hem tüketiciyi hem de esnafı isyan ettiren tavuk fiyatları, kırmızı et fiyatlarıyla yarış halinde. Bu millet ne yiyecek?

* * *

Hele de tavuğun kanadı, yani mangalın olmazsa olmaz süsü. Fiyatı 13 liradan 20 liraya kadar yükseldi. Hani dişe dokunur eti de olsa bari. Mangalcının keyfi işte.  Kızarınca bir şeye benziyor da, haşlamada didikleyecek pek eti falan da yok. Deri mübarek. Ya fiyatı. Bir zamanlar tavuğun kanadına itibar bile edilmezdi. Ama şimdi itibarı da fiyat da arttı. Vatandaş, fiyatlardaki artış nedeniyle kırmızı etin yanına bile uğramayıp kasaba girmezken, geçtiğimiz Eylül ayından bu yana yüzde 150’lik zam gören tavuk, son 3 ayda da yapılan zamlarla yeniden yüzde 50 değerlendi. Hadi canım sende.

* * * 

Ama öyle. Bakın yapılan zamların ardından tüm piliç ve tavuk bagetin fiyatı 8 liradan 13 liraya, tavukgöğsünün fiyatı 12 liradan 18 liraya, tavuk kanadının fiyatı da 13 liradan 20 liraya yükseldi. Eee, tavuk fiyatı da uçunca mangalda keyif mi kalır. Kanat da doyumluk değil, olur tadımlık.

* * *

İyi de vatandaş ne yiyecek. Tavukçular yapılan zamlardan memnun mu? Yoksa tavukçuluk sektörünün de vatandaş gibi gördüğü en yüksek fiyatlar mı? Fırsatçılar mı fiyatları yükselten, peki fırsatçıların fiyatları nasıl yükselttikleri araştırılamaz mı? Alım gücü düşen vatandaş, artık tavuk alırken bile kırkı kırk yarar oldu. Daha önce tavuk alırken kilo kelimesini telaffuz eden vatandaş, artık tane kelimesini telaffuz ediyor; ‘İki üç tane but verir misin?’.

                                      * * *

Dar gelirlinin tenceresinin eti olan tavuk, sınıf atladı ve de lüks oldu kırmızı ete rakip ilan etti kendini. Acaba diyorum vatandaş olarak biz de tavuğa art arda yapılan zamları protesto edip, tavuk tüketimimizi azaltsak mı? Mesela haftada bir kilogram gibi yesek. O zaman büyük firmalar, tavuk fiyatlarını belki aşağıya çeker, belki de fiyatlar yarı yarıya düşer ne dersiniz. Kendi göbeğimizi kendimiz keselim mi?

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres