SON HABERLER :
Konyaaltı, sürprize hazırlanıyor Antalya'da kilometrelerce araç kuyruğu Başkan Uysal: Kapasite 2 katına çıktı Tek ve çift haneli tezgahlar birer hafta çalışacak 'Adınız cinayete karıştı' diyerek, yaşlı kadını dolandırdılar
Verginin vergisi geliyor!
Antalya Ekspres

Buyurun yeni yeni vergilere ve de vergilere gelen zamlara. Yurttaşa yeni bir yük daha yolda.  Bahse konu ise, Motorlu Taşıtlar Vergisi. Şimdi, Yerel Yönetimler Yasası’nda değişiklikler yapılıyor ya. Ankara da, Büyükşehir Belediyelerinin  gelirlerinin arttırılması için ‘Yol ve Trafik Payı’  adı altında aracı olan herkese yeni bir vergi getirilmesini öngörüyor.  Ve dahi, Motorlu Taşıtlar Vergisini yüzde 10 arttırmaya hazırlanıyor. Şaşırdık mı, hayır.

                                      * * *

Araç sahiplerinden yol ve trafik vergisi alınacak. Bazılarımızı  ‘iyi ki aracım yok’ dedirten türden bir vergi daha. Buna göre vatandaşlardan Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin yüzde 10’u kadar Yol ve Trafik Katkı Payı alınacak. Yani verginin vergisi. Misal Deli Dumrul vergisi.  

                                               * * *

Ankara’nın hazırlıklarını sürdürdüğü Yerel Yönetim Yasası taslağında ki  değişiklik, Büyükşehir Belediyelerinin  gelirlerinin arttırılması amacını taşıyor. Bu anlamda da yol ve trafik payı adı altında, aracı olanlara yeni bir vergi getirilmesi öngörülüyor. Elde edilen gelir de belediyelere aktarılacak. Konu o kadar da karmaşık değil yani!

                                      * * *

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin yüzde 10’u oranında alınacak katkı payı da belediyelerin ulaşım, trafik alt yapı ve üst yapı hizmetlerinde kullanılacakmış. Bu arada, Yerel Yönetimler Yasa taslağında  yapılan değişiklikler arasında,  çevre vergisinin  arttırılması da  hedefleniyormuş. Cebimize yeni vergi tehdidi desenize.

                                      * * *

Vergiler artıyor da yoksulluk sınırı artmıyor mu? Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 219 Tl olarak açıklanıyor. Asgari ücretlinin maaşına gelen zam, aydan aya eridi gitti bile. Üst üste gelen zamlar nedeniyle kabaran  faturalar, artan ev kiraları falan. Okulların yarı yıl tatili de bitti, bütçeye  eğitim giderleri eklendi. Pazar yerleri deseniz olmuş yangın yeri. Sebze meyve, bakliyat, peynir, zeytin fiyatları tavan yapmış. Pazara gidenin parası tükeniyor da, alacak listesi tamamlanamıyor.

                                      * * *

Nerede kalmıştık 2020’nin gelecek zamlarında değil mi? İşte  bu yılın emlak vergileri de rekor oranda yükselecekmiş. 2020 emlak vergisi için takvim belirlenirken, dikili ağacı olanlara da! zam haberi geldi sessiz sedasız. Detaylarını nasıl olsa öğreniriz.

                                               * * * 

Ama bakar mısınız; memleketimizde zengin sayısı da artıyormuş. Yani bankada bir  milyon (eski lirayla bir trilyon) olanların sayısı. Demek ki zengin daha zengin, fakir daha fakir olurken, orta direk çoktan yok olmuş.

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres