SON HABERLER :
Bakanlıktan stadyuma 12 milyonluk yatırım Şiddet görmeden yaşamak istiyoruz Antalya’da kadın olmak ve Antalya için öneriler… Çoban Kader'in hayali milli takım forması Büyükşehir Finike'de sulama kanalları etrafına duvar örüyor
2020’yi unutalım gitsin!
Antalya Ekspres

Sahi beynimizi resetlesek olmuyor mu? Unutmak istediklerimizi unutup, yeni format atsak olmaz mı? Mesela 2020 yılını yok saysak, hiç yaşanmamış gibi… Ama farz ederek değil, tamamen silmek. Görmedim, bilmiyorum, yaşamadım gibi. Yok mu 21’inci yüzyıl teknolojisinde bunun çaresi? Ben unutmak istiyorum 2020’yi…

***

Başımıza gelmedi kalmadı şu 2020’de… Buyurun işte, giderken bile salvolarını yaptı yine. Ve de ceza vergi uygulaması geldi geliyor. Sabah kalk vergi, akşama kadar vergi. Deli Dumrul vergileri, yüksek gerilim hattı gibi maşallah! Vatandaşın ekonomisi dibe çakıldı. Emeklisi, memuru, esnafı, asgari ücretlisi açlık sınırının altında yaşıyor. Kıt kanaat geçinerek yaşama dik bakmaya çalışıyor.

***

Vatana millete hayırlı, uğurlu olsun. Adı şimdilik ‘ekonomi paketi’. Fiyakalı laflara gerek yok, paket ciddi düzenlemeler barındırıyormuş. Ve dahi, gelir vergisini arttıran yeni vergi yükü, her zaman olduğu gibi yine çalışan kesimin üzerine yıkılacak. Yoksul daha da yoksullaşacak, orta gelirli zaten kalmadı eridi yok oldu. Sonuç mu? Ekonomistlere göre, yoksulluk artık yaşam tarzı oldu. Bu da bizim çok iyi bildiğimiz bir replik değil mi?

***

Artan vergi yükü, bordroluları şimdiden kara kara düşündürmeye başladı bile. Adı üstünde ‘bordro mahkumu’, maaşını daha cebine indirmeden vergisini ödeyen dürüst mükellefi. Emekliye gelince, emeklinin gündemi de ilaçlarda ödediği katkı payı. İlaçların büyük çoğunluğu zamlandı. Ve emekli aldığı maaşının miktarını bile bilmiyor, ilaç kesintileri yüzünden. Dahası, sert kış gelirken, emekli fatura sınavı veriyor. Öyle ya, enerji zam şampiyonu olmuş. Doğalgaz kullanımı konusunda ise, emekli kendi formülünü bulmuş. Adına da ‘emekli modu ayarı’ demiş. Yaşam standardını düşüren emekli, kış aylarında yakacak desteği talebinde bulunuyor. Ankara’dan.

***

Demek istiyorum ki, ‘konuşuyoruz ama nece konuşuyoruz’. Yaşanan pandemi süreci, işsizliği arttırdı. Her geçen saat, hatta dakika işsizlik tırmanmaya devam ediyor. İşsizliğin, eve aş ekmek götürememek olduğunu dibine kadar yaşıyor vatandaş. Gelir adaletsizliğinin büyüdüğünü, büyüyen ekonomik sıkıntının, icra dosyalarına yansıdığını unutmuyor. Haydi, o zaman 2020’yi unutalım hepten.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres