SON HABERLER :
Kaçak saat operasyonu Okul çevreleri sıkı denetimde Chico rekor için sahaya çıkacak ASFİM'de yaz kayıtları başladı Zıp Zıp Park’ta eğlence zamanı
32 Ahmet!
Antalya Ekspres

Ne demek şimdi bu? Bir gazeteci anısı demek, yıl 1978-79. İzmir siyasetinin  mücadeleci ve  efsane gazetesi Demokrat İzmir. Mesleğe yeni başladığım ve gazeteciliğin inceliklerini öğrendiğim gazete Demokrat İzmir.  O dönemlerde gazete sayfaları mizanpaj sistemiyle hazırlanır ve musahhihin (düzeltmen) kontrolünden sonra, baskıya gider özet bu. Aylardan Ekim ayının sonu mizanpajcı Ahmet, birinci sayfayı hazırlıyor, musahhih kontrol ediyor ve baskıya giriyor gazete. Ertesi gün gazeteyi kontrol eden Demokrat İzmir Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Akın Simav’ın (rahmetli) gözü gazetenin tarihine takılıyor. Tarih 32 Ekim 1978. Herkes şaşkın, gazetede kıyamet kopuyor ama geçmiş olsun. İşte o günden sonra da bizim usta mizanpajcı Ahmet’in lakabı ’32 Ahmet’ oluyor.  

 

                                               *******

Nereden nereye, geçtiğimiz hafta Demokrat İzmir Gazetesi’nin sahibi, yani benim çalıştığım dönemlerdeki patron Yusuf Rıza Düvenci Antalya’ya geldi eşiyle tatil için. Sosyal medyadan görüşüyoruz. Da, yıllar var ki ilk kez yüz yüze görüşeceğiz. Ve de vuslat, hal hatır derken sohbet koyulaşıyor. İzmir basınına damgasını vurmuş, tarihteki  yerini koruyan Demokrat İzmir, sohbetin baş konusu.  Asırlık 4 katlı bina halen yerli yerinde. Konak’da yine tarihi Elhamra tiyatrosu ile yan yana duruyor dimdik ayakta. İşlevleri farklılaşmış sadece.

                                               ******

Anılara uzanıyoruz sevgili Yusuf ile ‘anılar bizi rahat bırakmayın’ diyerek. Eskimeyen dostla, dostları anıyoruz, yaşanmışlıkları yad ediyoruz özlemle. Çok güçlü yazarlar imza attı efsane gazete Demokrat İzmir’e. Mesela Atilla İlhan, başyazar. Birinci sayfada yer alan köşesinin adı ‘Ankara Mektubu’ idi. Saat 12.30-13.00 arası arardı köşesini yazdırmak için. Genellikle de beni isterdi telefona. Daktiloyu hızlı kullanıyorum diye miydi bilmiyorum ama. ‘Hadi başla Simru’ der ve köşesini okumaya başlardı. Bazen anlayamadığım kelimeler olduğu zaman da ‘oku öğren’ diye paylardı. Ama alışmıştım ustanın konuşma tarzına, paylamalarına.

                                      *******

Mesela emperyalizm karşıtı sivri dilli Hayrettin Karademir. Karaburun Balıklıova’da yaşardı. Demokrat İzmir’de yayınlanan ‘İğne ile’ isimli  köşesini yazmak için taa Balıklıova’dan gelir, sivri dilini köşesine döker ‘kalın sağlıcakla’ der giderdi. Ve de Yaşar Aksoy. Araştırmacı gazeteci- Yazar Yaşar Aksoy. İzmir’in tarihi ondan sorulur. İzmir’in yaşayan tarihidir o. Onunla ayni gazetede çalışmış olmak, onun fikir ve düşüncelerinden yararlanmış olmak benim için çok önemlidir.  Halen İzmir Çeşme’de yaşıyor. Dostu olmaktan gurur duyduğum usta kalem . İşte,  bir zamanların mücadeleden yılmayan efsane gazetesi Demokrat İzmir’in yaşanmışlıklarını kitap haline getirip, ölümsüzleştiren sevgili dost Yusuf Rıza Düvenci hepimize selam olsun!

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres