SON HABERLER :
Pandemide içsel yolculuk Periton diyalizi umut sağlıyor Antalya daha dikkatli olmalı Büyükşehir’den büyük yatırım Hasan Çavuşoğlu: Alanyaspor olarak biz açıklanan limite karşı değiliz
65 yine sahiplenilmedi!
Antalya Ekspres

Haziran milat oldu, normale dönüş başladı. 2020’nin 5 ayı nasıl geçti nasıl geçti. Korona korkusu, endişeler, ekonomik sıkıntılar, kaygılar. İşte tüm bunları 5 aya sığdırdık, 6’ncı aya girdik. Hayatımızın eksik sayfaları-olarak kabullendiğimiz neredeyse 90 günü yok sayıp kilitledik. Bir yerlerde duruyor. Sıkıldık aylarca korona ile yatıp, korona ile kalkmaktan. Salgının bitimine yakın alınan tedbirler birebir esnetildi. Ve de işte Haziran, normalleşmenin adı. Ama 65 yaş nasibini alamadı.

***

Haziran’ın gelmesiyle koronavirüs yasakları büyük ölçüde kalktı. Hayat kaldığı yerden başladı. Normale dönüldü, sokak serbest. Park, sahil, plaj desen ona keza. Adım adım mutluluk. Amma velakin 65 yaş ve üstü ile 18 yaş altı hüsran. Bu yaş grubu, özgürlükleri ile aralarında dikilip duran duvarın yıkılmasını ve de ne zaman azat edileceklerini bekliyor isyanla öfkeyle. Onları, hayatlarının mutluluklarının alıkoyan kavramlar neler bir düşünelim. ‘Hepsinden vazgeçin gitsin’. Söylemesi kolay ama yapması değil. Öyle mi?

***

Onlar öfkeli. Elbette önce sağlık, iyi de kardeşim ‘ruh sağlığı’ kavramını ne yapalım? Nereye koyalım? Tıp otoriteleri stresin, vücudun törpüsü olduğunu savunmuyor mu? Bir zamanlar bir yerlerde okumuştum bir tıp profesörü öğrencilerine şöyle diyordu, ‘Vücudun neresine dokunursanız dokunun ama sinir sistemine dokunmayın’.

***

Onların sosyal hayatı, aksayan tedavileri vs. Savunursunuz savunmazsınız ama alınan kararlar arasında 65 yaş üstü esnaf, işletmeci sıfatı her ne ise onlar işlerinin başına dönebilecek. Bu anlamsız bir kural. Yaşam seviyeni düşürür, unut, bırak ve mutlu ol. Geride bırak dünü, bugünü yarını… Nasıl olacaksa; bir de bunun formülü verilse diyorum hani.

***

Şimdi havadis mühim. 65 yaş üstü isyanda. Sosyal medyada blok oluşturmuşlar imza topluyorlar. Öne sürdükleri ise ‘ya var, ya yok’. Salgına karşı tedbirleri gevşeten hiçbir ülkede, böylesine bir yaş sınırlamasının olmadığını savunarak. Çok ciddi bir çalışma içerisindeler, binlerce imza toplamışlar. Hak verirsiniz vermezsiniz. Gerçek olan yeni bir yaşam için… Böyle yani…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres