SON HABERLER :
En iyi uygulama ödülü Muratpaşa'nın Keops Piramidi, Guinness'e aday 'Demir Adam', triatlonda yarışacak Milli sporcu babasının öldürüldüğünü iddia etti Kaş Tiyatrosu sahnede
Adına güncelleme diyelim mi?
Antalya Ekspres

Mesela yani. Hani, benzin ve motorinin fiyatları yeniden güncellendi ya. Ve de mutat olduğu üzere yine gecenin bi yarısı yapıldı ya bu güncelleme. Neyse unutalım bu sözcüğü de, benzin ve motorine hatırı sayılır bir zam geldi malumunuz. Ehh haliyle dövizdeki artış önce akaryakıta, sonra da diğer ürünlere yansıyor. Özün sözün kısası, domino etkisiyle diğer ürünlere de zam yolda.

***

Millet uykudayken yine sessiz sedasız benzinin litre fiyatına 28, motorine litre fiyatına ise 25 kuruş zam yapıldı. Da, akaryakıta ucun ucuna yapılan zammın arkası gelir mi gelir, zira bu zamlar sisteme bağlanmış otomatik olarak yapılıyor. Kötü sürpriz artık ezberimizde, akaryakıta zam gelince ardından doğalgaz ve elektrik alır nasibini sonrasında ise, iğneden ipliğe zam. Şimdi beklemedeyiz, zam sırası bakalım neye ve ne zaman gelecek. Firmalar üretimlerine yapacağı zamları, akaryakıta yapılan zamla belirlemiyor mu? Düz mantık.

***

Ekonomik veriler, güncelleme falan derken yaşam, yaşanmaz hale geldi vesselam. Zaten pandemi vurgunu yiyen vatandaşın ekonomisi berbat. Alım gücü yerlerde. Harcamalar zorunlu alanlara yönelmiş; sağlık, kira, fatura ve gıdaya. Korona nedeniyle açılan dükkanlar, yeniden kapanıyor. Tüketici kendini sosyal hayata kapattı. İşte tam da bu nedenle açık olan işyerleri de müşteri bulamıyor. Yani dükkanlar ya kapalı ya da boş. Esnaf siftah yapamadan kepenk indiriyor. Sabah dükkanını açarken de ‘bugün devredecek müşteri bulur muyum’ umuduyla açıyor.

***
 

İşsiz vatandaşa bakacak olursak, onun durumu hepten vahim, iş bulma umudunu çoktan yitirmiş. İşyerleri teker teker kapanırken, onun da çalacak kapısı kalmamış. Ama olsun, nasılsa memur ve emekli maaşlarına yüzde bilmem kaç oranında zam yapılmış, asgari ücret artmış, enflasyon düşmüş, vatandaşın da alım gücü yükselmiş! Ne olmuş sanki akaryakıta zam geldiyse ve de ardından elektriğe, doğalgaza, suya, kiraya, çarşıya pazara, mutfağa zam gelecekse. İnadına alışmış vatandaş. Kalem kalem yapılan zamlar zaten emeklinin, memurun ve dahi asgari ücretlinin maaşını eve girmeden buharlaştırmıyor mu? Siz hiç zahmet etmeyin beyler.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres