SON HABERLER :
Altın Portakal özüne dönüyor Şenlikte poster krizi Kaş’ta öğretmen ve öğrenci kampı Büyükşehir üniversite öğrencilerini karşılıyor Yaz Spor Okulu Antalya'yı geziyor
Akıl da nadasa yattı!
Antalya Ekspres

Şubat da geldi ya. Kış mevsiminin son ayı... Sayılı gün ‘Cüce Şubat’ı’ da uğurladık mı, Mart ayı ile birlikte güzelim Bahar’a ‘hoş geldin’ deriz hayırlısıyla.  Bu yıl yağmur, sel, fırtına ve dahi hortum eksik olmadı. Bilmezdik neye benzediğini, öfkesini, deliliğini hortumun. Yıktı geçti. Neyse uğurlamamıza az kaldı zemheriyi. Toprak suya doyduğuna, barajlar aşırı yağışlar ile dolduğuna göre, artık yağmura sele ‘güle güle’ demenin vakti de geldi. Zira Antalya’ya güneş çok yakışıyor.

 

* * *

Suratını karartan gökyüzü, yüreğimizi de kararttı kendi gibi. Asık yüzlü, karamsar olduk. İyi düşünemiyor, mantığı yerli yerine oturtamıyoruz. Güneşe hasret kaldığımızdan mı nedir, şavkımız kaydı. Ruhsal denge med-cezir yaparken,  enerjimiz de tükendi. Sosyal yaşantımız, tercihlerimiz tepe taklak oldu. Okumak istediğimiz kitap türleri bile kışın karanlık yüzünü yansıtır oldu sanki. Bir isteksizlik, bir durgunluk, bir kararsızlık... Akıl da nadasa mı yattı ne?

* * *

‘Bir deli ağaç’ kitabın ismi... Benim müptelası olduğum yazar Pınar Kür’ün kitabı. Hani aklı nadasa bıraktık ya. Karamsarlık, metabolizmanın salgılayamadığı mutluluk hormonları, stres falan... Okumak için de tercihim ‘Deli Kadınların Hikayesi, Bir Deli Ağaç’ gibi kitaplar. Tek nedeni de senmişsin zemheri. Hekimler öyle söylüyor.

* * *

Al işte ‘Bir Deli Ağaç’ta da Pınar Kür oturduğu yerden ağaçla uğraşıyor. Ve diyor ki ‘Her gün sabahtan akşama penceremin kıyısında oturuyorum, deli ağacı seyrediyorum. Bakıyorum, bakıyorum, bakıyorum dallarını camlara uzatışına, dört yanını saran kara duvarlardan kurtulmak için hiç durmadan boş atışına’.

Yemin ederim ki Pınar Kür de bu romanı, zemheri depresyonu sırasında yazmıştır. Yoksa neden uğraşsın bir garip ağaçla.

* * *

Ve devam ediyor yazar ‘Diyorlar ki deli olan sensin, ağaç değil. Ağaçlar delirmez diyorlar. Oysa ben oturuyorum oturduğum yerde. Koşuyu tutturan o. Ben gece gündüz kalkmıyorum yerimden. Kıpırdamıyorum bile. Yalnızca bakıyorum. Hep bakıyorum. Soluklanan o. Çırpınan o. Rüzgarla oynaşan, kollarını açan o. Arada uyukladığımda uzanıp camı tıklatan o. Deli olan o’.

* * *

Hadi buyurun. Ama var ya, birkaç yıl önce okumuştum ‘Bir Deli Ağaç’ı. Geçtiğimiz günlerde baktım ki, yine dengem şaştı ve bağımsız hareket etmeye başladı. Ben de buldum Pınar Kür’ü terapiye başladım. İşte ne olduysa tam da o günlerde oldu. Ve de Şubat’ın girmesiyle birlikte özlenen güneş, sımsıcak gülen yüzünü Antalya’ya çevirdi, enerji yükseldi. Ne güzel. Hoş geliyorsun bahar...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres