SON HABERLER :
Antalya'da pazar yerlerinde sosyal mesafeli cuma namazı hazırlığı  Konyaaltı Sahili'nde 'yeni düzen' Hareketsizliğiniz obezite nedeni Melanom riskini göz ardı etmeyin Koronavirüste son 24 saat
Aklıma takıldı da!
Antalya Ekspres

Fon deyince benim aklıma ‘İşsizlik Fonu’ geliyor hep. Ama işçinin, çalışanın aklına ise hani şu kıdem tazminatı için oluşturulmak istenen Kıdem Tazminatı Fonu geliyor. Geliyor da endişeleri de beraberinde getiriyor. Fon sisteminin bir hak kaybı yaratıp yaratmayacağından kaygı duyuyor çalışan.  En önemlisi de, Bireysel Emeklilik Sistemi ile entegre olacak olan Fon sisteminin ne olduğunu merak ediyor. Tüm çalışanların sisteme dahil edilip edilmeyeceğini merak ediyor. Mevcut hakkının korunup korunmayacağını merak ediyor.

                                               * * *

Ankara’nın, düğmeye bastığı Kıdem Tazminatı Fonu nasıl olacak, tam olarak nasıl işleyecek. Kimleri kapsayacak. Soru çok da. Kıdem tazminatı çalışanın yaşam garantisi, kızının çeyiz parası, oğlunun eğitim masrafı. Çocuklarının geleceği.  Kaygılarının cevabını bulabilse belki rahatlayacak. Biliyoruz ki bilinmeyen her zaman korkutur, ürkütür. İşte bir deli soru daha, oluşturulmak istenen fon ile kıdem tazminatlarımız elimizden alınır mı? Yok artık daha neler. Siz de en kötüsünü düşünüp, şeytanın avukatlığını yapmayın ama...

* * *

Konu günlerdir yazılıp, çiziliyor. Çalışanın gözü internette, kulağı Ankara’da. Mesela Kıdem Tazminatı Fonu ile Bireysel Emeklilik Sisteminin entegrasyonu sağlanmış. Görünen o ki; daha sürdürülebilir bir emeklilik sisteminin fayda sağlayacağı görüşü hâkim. Yani anladığımız kadarıyla çalışan emekli olunca, nasıl geçinirim kaygısı taşımayacakmış.

 * * *

Kıdem Tazminatında ve Bireysel Emeklilik Sisteminde yeni dönem başlıyor. Çalışma hayatının en önemli sorunlarından birisi kıdem tazminatı ise mercek altında. Zira yapılandırma, hem çalışana hem de işverene yenilikler getirecek. Bu bağlamda çalışan, son kalesi olan kıdem tazminatının, Kıdem Tazminatı Fonu ile nasıl bir evrim geçireceğinin de hesabını kitabını inceden inceye yapıyor. Ve sonunda geldiği nokta, mevcut şekilde kalmasının kendileri için daha avantajlı olacağı. Fona da pek sıcak bakmadığı.

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres